O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CO DĚLAT, KDYŽ SE MI MÉ JMÉNO NELÍBÍ? PDF Tisk E-mail
Středa, 10 leden 2024
Přejít na obsah
CO DĚLAT, KDYŽ SE MI MÉ JMÉNO NELÍBÍ?
Strana 2

 

 

Jestli se nechcete starého příjmení vzdát,

ale zároveň byste rádi přijali i to partnerovo/partnerčino,

je tu možnost po svatbě příjmení zdvojit.

 

Původní příjmení se automaticky posouvá na druhé místo, pořadí měnit nelze. A další omezení: váš zákonný partner nebo partnerka se pak musí spokojit s příjmením jediným. Konkrétně, když se berou Jahodová s Novákem, můžou se po svatbě jmenovat buď Nováková Jahodová a Novák, nebo Jahodová a Jahoda Novák. Děti budou v prvním případě Novákovi nebo Novákovi Jahodovi a v druhém případě Jahodovi nebo Jahodovi Novákovi.

 

Pokud má jeden ze snoubenců zdvojené příjmení už před svatbou, můžou se partneři rozhodnout, že po obřadu budou toto zdvojené příjmení užívat oba. Žádný přílepek už k němu ale přidat nemůžou. Víc než dvě příjmení naráz užívat nelze.

 

 Zato je možné, aby žena užívala mužský tvar jména po manželovi. V našem případě by se tedy novomanželka jmenovala prostě Novák, případně Novák Jahodová, kdyby chtěla obě jména. Aby jí matrika povolila užívání jména bez přechýlení na ženskou podobu, musí si o to při zápisu vzniku manželství požádat.

 

Když to v manželství nevyjde a budete se chtít vrátit k původnímu příjmení, máte po rozvodu šest měsíců na to, abyste matričnímu úřadu oznámili, že se vracíte k příjmení, které jste měli před svatbou. Na matriku vezměte průkaz totožnosti, rodný list, oddací list a doklad o rozvodu. Když se rozhodnete až později a půlroční lhůta vám uteče, k dřívějšímu příjmení se vrátit stále můžete, nachystejte si ale korunky na správní poplatek.

 

Změnit můžete i křestní jméno

 

Jestli vás rodiče do života vybavili křestním jménem, se kterým nejste spokojení, dá se změnit, podobně jako příjmení. Možné je požádat také o zdvojení křestního jména a ke svému původnímu si přibrat ještě jedno. Změna jména se nepovolí v případě, že muž žádá o změnu na ženské jméno (nebo naopak). (Tedy pokud předtím nezměnil i pohlaví.) Přejmenovat se nesmíte také na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké nebo na jméno, které má váš žijící sourozenec.

 

x x x

 

 

O žádosti o přejmenování matrika rozhodne do třiceti dnů, ve zvlášť složitých případech do šedesáti dnů. Pokud dostanete zelenou, byrokracie nekončí, čeká vás výměna dokladů:

Kromě běžných dokladů typu občanky, řidičáku a pasu, možná řešíte také jméno na dalších důležitých dokumentech – typicky vysokoškolském diplomu nebo maturitním vysvědčení. Praxe je taková, že na nich zůstává jméno staré, tedy to, které jste měli v době státnic nebo maturity. Pokud se necháte přejmenovat, může se tedy stát, že budete muset v budoucnu k diplomu přikládat rozhodnutí příslušného správního orgánu o povolení změny jména či příjmení. 

 

 

Víte, co je nejhorší? Představovat se.

Nevím, jak to dělají dámy,

které si vzaly dlouhatánská jména...

 

 

d@niela
 

 

 

Komentáře (4)add feed
... : *deeres*
Tak jsem si to spočítala a přesto, že jsem si ponechala jenom svoje původní rodné jméno, tak v něm mám jenom o dvě písmena méně.
Mám dost neobvyklé příjmení, málokdo si ho pamatuje a téměř nikdo ho nenapíše správně a to ho vždy hláskuju. Má to své výhody i nevýhody.

leden 11, 2024 06:19
... : andrea
já mám jen jedno příjmení, ale je německé a dost složité. Taky ne zrovna krátké. Za život by to už vydalo alespoň na dvě stránky těch paskvilů, jak mne kde přejmenovali.
leden 11, 2024 09:48
... : Josef Kouba
V Kanadě máme v rodině. Jana Sura Parafit, má neteř a Jana Sura Johnson její teta. Obě rozvedené, ale nechali si své rodné jméno a jméno po manželovi. Děti mají příjmení po ex manželovi.
leden 11, 2024 10:55
... : *deeres*
Mám příjmení původně francouzské a čím je kdo vzdělánější, tím větší paskvil vymyslí.
Když se moje máma vdávala ve 42.,aby nemusela
na nucené práce do Němec, tak to málem nedopadlo. Táta vytáhl doklady a v každém měl jiné jméno, musel se obrátit na matriku, kde vyhledali, jak se správně jmenuje a hlavně píše.
Ještě štěstí, že jsem si nechala svoje příjmení, jinak jsem se jmenovala podobně jako ukrajinský prezident.
leden 11, 2024 11:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]