O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KUPUJETE BYT? NA CO SI DÁT POZOR... PDF Tisk E-mail
Pondělí, 25 říjen 2010

 Koupě bytu není snadná záležitost a přináší s sebou velká rizika a mnohé starosti, které si ani nemusíte dopředu uvědomovat. Ale nebojte se, všechno se dá zvládnout - důležité je, abyste o těchto rizicích věděli a mohli je tak minimalizovat. Rozhodně  se vyplatí opatrnost, vždyť při téhle transakci nejde zrovna o málo – naopak jde často o otázku celoživotních úspor nebo (v případě hypotéky či stavebního spoření) celoživotního zadlužení.

 

 

 

Kdy může byt patřit jinému, než tomu, kdo je uveden na výpisu z katastru nemovitostí:

 

     To, co vám nyní odhalím, vás možná překvapí. Při koupi bytu si chcete přirozeně ověřit, že osoba, která vám jej nabízí, je skutečně jeho vlastníkem. Na katastrálním úřadu si tedy necháte připravit výpis a z něj zjistíte, že dotyčný František Novák je zde skutečně jako vlastník zapsán. (A dokonce souhlasí i rodná čísla.) František Novák s vámi tedy u notáře podepíše kupní smlouvu, katastrální úřad změnu vlastníka zapíše, vydá vám nový list vlastnictví s vaším jménem... a vy za byt dotyčnému zaplatíte.

      Peníze jste předali až po přepsání nemovitosti na vaše jméno a máte tedy pocit, že jste se maximálně ochránili...přesto ale můžete o váš byt přijít.


Vysvětlím vám na příkladu, jak se to může stát:


     František Novák si před nějakým časem v novinách přečetl, že nějaká firma prodává byt, který měla pro svého zaměstnance, ale už jej nepotřebuje. Domluví si tedy prohlídku, přijede byt posoudit, zkontroluje si informace o vlastníkovi (firmě, která byt prodává) na katastru nemovitostí. A protože se mu byt líbí a je nabízen za výhodnou cenu, okamžitě jej koupí. Po dvou měsících získá nečekaně zaměstnání na druhém konci republiky a protože ví, že byt může okamžitě prodat za mnohem vyšší cenu, začne jej ihned nabízet k prodeji. Cenu sice zvýší, i tak ale připadá zájemcům atraktivní a jeden z nich - vy - byt koupí.


     U notáře podepíšete smlouvu, počkáte, až je vlastnictví přepsáno katastrálním úřadem na vás... a teprve potom byt zaplatíte. Jak říkám - potud je vše bez problémů... ale jen zdánlivě. Za další dva měsíce vám totiž přijde dopis s informací, že na původního vlastníka bytu - firmu, od které jej František Novák koupil - byl uvalen konkurs. A že insolvenční správce podává tzv. odpůrčí žalobu a soudí se s vámi proto, aby se váš byt vrátil do majetkové podstaty konkursu.

 

 

 


Jak se to může stát?


     Firmy, které krachují, mají často snahu zpeněžit svůj majetek ještě před tím, než je na ně vyhlášen konkurs. A často v takové situaci prodávají nemovitosti za výhodné ceny. Kupujícímu ale v takovém případě hrozí, že insolvenční správce prostuduje všechny majetkové přesuny, které v této firmě probíhaly v období celého roku před vyhlášením úpadku. A pokud bude mít dojem, že některé prodeje nebo převody byly učiněny za jiných než tržních podmínek, může podat vůči těmto transakcím odpůrčí žalobu a získat je nazpět do majetkové podstaty.

 

     Pokud v takové situaci nic nepodniknete a soud prohrajete, po nějakém čase vymaže katastrální úřad z listu vlastnictví vaše jméno, zapíše sem nazpět jméno firmy v konkursu... a vás přijede vystěhovat exekutor. Nezbývá vám tedy nic jiného, než se o byt soudit a snažit se prokázat, že koupě bytu za výhodnou cenu nebyla snahou připravit krachující firmu o peníze. Pokud to nedokážete, byt bude opět přepsán na původního vlastníka - firmu. A vy se následně můžete soudit o navrácení zaplacené částky, případně byt znovu za tržní cenu odkoupit.

 

 P.S. Insolvenční zákon se vztahuje i na jednotlivce. Výše uvedená situace může tedy nastat, i když kupujete byt od soukromé osoby.

 

Franta Bouška

 

 

Komentáře (3)add feed
Kradený auta, spekulativní prodeje, tunely. : wendy
bože, to je ale hnus, velebnosti.
smilies/angry.gif
říjen 26, 2010 07:58
Jednoduchá vobrana: : Krakonoš
Kromě výpisu z katastru nemovitostí chtějte dycky vidět nabývací listiny prodejce - voriginály s vověřenejma podpisama. Z nich je jasný, vod koho a kdy tu nemovitost koupil von. Já bych si nemovitost, která je prodávaná vobratem, čili spekulativně, nekoupil. (Auto si rozumnej člověk kupuje taky vod prodejce, kterej do smlouvy dá plnou záruku na původ vozidla.) Tak a teď se du vyblejt, velebnosti. smilies/grin.gif smilies/cheesy.gif smilies/wink.gif
říjen 26, 2010 10:48
Pozor na antidatované nájemní smlouvy. : Ošetření neexistuje.
Nikdy nejde, ošetřit prodej docela.Kde jsou podvodníci, objeví se po prodeji nájemní antidatovaná nájemní smlouva, s datem před vaší koupí.Vy jste v tu chvíli z nemovitosti venku, vašeje, daňe platit musíte, jinak ještě exekuce.
Buďto to vyřídíte mimo zákon, nebo soudy. při soudní cestě po deseti letech přemýšlíte jak dál, jste u krajského soudu a konec v nedohlednu.
Smlouvy jsou dlouhodobé, i když průlomové rozhodnutí o smlouvách na sto let
(na dobu která je delší, než statisticky udávaná délka života, složité posouzení, u muže a ženy je rozdílná)
již konečně padlo na nejvyšším soudu, soud nižšího stupně by se jím měl řídit.Samozdřejmě nemusí.Smlovy na dobu delší než je délka lidského života je možné vypovědět v obecně zákoných lhůtách.
listopad 22, 2010 02:27
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]