O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NECHYBÍ VÁM HOŘČÍK? PDF Tisk E-mail
Pondělí, 18 leden 2016
Přejít na obsah
NECHYBÍ VÁM HOŘČÍK?
Strana 2
Konec roku a všechno to napětí s tím spojené je definitivně za námi a my si pomalu zvykáme na nový rok 2016. Vše začíná nanovo… Není nikterak neobvyklé, že se právě touto dobou často cítíme vyčerpaní a bez energie. Přestože jsme během svátečních dnů ve většině případů odpočívali a trávili svůj čas s rodinou, můžeme mít nyní pocit, že se na nás všechno valí a doléhá na nás stres.

 

 

 

 

 

     Odolávat mu není jednoduché. Jednou z možností, jak si rychle pomoci, je začít doplňovat hořčík. Ten je totiž nepostradatelný téměř pro všechny procesy, které v lidském těle probíhají. Tím nejdůležitějším je tvorba energie, která je nezbytná pro jakýkoliv pohyb a výkon. Magnesium také podporuje správný tok krve v krevním řečišti a uvolňuje stažené svaly, čímž významně pomáhá například při bolestech hlavy – dokáže je zmírňovat, nebo jim dokonce předcházet. Je dobrý i jako prevence proti křečím ve stehnech a lýtkách. Zanedbatelná není ani jeho prospěšnost pro lidské srdce.

 

      Projevy nedostatku hořčíku jsou často nenápadné – člověk se cítí unavený, podrážděný, nervózní. Nemá chuť k jídlu, může pociťovat svalovou slabost. Potřeba hořčíku stoupá při zvýšené tělesné a duševní námaze, při sportu, ale také například v těhotenství, kdy může nedostatek tohoto minerálu zvyšovat riziko předčasného porodu, nebo dokonce potratu.

 

 

Pro přehled,

co všechno způsobuje nedostatek hořčíku,

zde je seznam:

 

  • pocit vnitřního napětí
  • pocit „nedodýchnutí“ (špatně se dýchá – jako by byl kámen na hrudníku, pocit nedostatku vzduchu) – to pacienti kompenzují zrychleným dýcháním (čímž se stav paradoxně prohlubuje!!! – viz respirační alkalóza)
  • brněním rukou, nohou (končetin, hlavně konečků prstů), jazyka a  pocit ztíženého čití (cítění) na rukou, pocit slabosti končetin (na rozdíl od cévní mozkové příhody jde zde o slabost všech končetin a ne jen jednostranných končetin).
  • xerostomie - suchost v ústech.
  • bolesti u srdce (nezávislé na námaze!).
  • bolesti hlavy (křeč hladkého svalstva cév).
  • neurastenické příznaky (podrážděnost, únava, poruchy soustředění, bolest hlavy, závratě, přecitlivělost na hluk, ad.).
  • pocit stažení a bolestí kolem žaludku,
  • noční křeče lýtek (crampi).
  • V případě manifestní tetanie se setkáváme s bolestivými svalové křeče (obličeje, rukou, nohou) – patří sem:
    • Porodnická ruka - je to křečovité postavení ruky (jiný název: špetkové postavení ruky). Prsty jsou křečovitě natažené, palec a malíček jsou pod prostředními třemi prsty (ruka tvoří „špetku“). Porodnická ruka se objevuje spontánně nebo ji lze vyvolat jako Trousseauův příznak (viz obrázek v úvodu článku).
    • Karpopedální spasmy - křečovité ohnutí zápěstí a natažení nohou (flexe aker horních a dolních končetin).
    • Pocit stažení kolem úst (rybí ústa).
    • Laryngeální spasmus – pocit stažení hrdla (globus hystericus), potíže při polykání.

 

 

 

    Na trhu je k dostání celá škála preparátů s obsahem hořčíku, případně i v kombinaci s jinými vitamíny a minerály. Je ale pravda, že ne každý takový přípravek dokáže lidské tělo správně vstřebat a využít z něj maximum. Některé přípravky obsahují anorganické soli hořčíku, které tělo hůře přijímá, a mohou mít navíc nepříjemné projímavé účinky. Vhodnější jsou proto organické soli hořčíku v kombinaci s vitamíny skupiny B, které vstřebávání hořčíku podporují.

 

 


 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]