O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NOSTALGIE PDF Tisk E-mail
Pondělí, 11 únor 2019
Přejít na obsah
NOSTALGIE
Strana 2
Strana 3
Strana 4

 

 

 

 

Po šedesáti letech jde znovu poprvé do školy. S napětím bere za kliku, vchází do haly a snaží se zorientovat v částečně přestavěném prostoru. Ano, dvě třídy, ředitelna a nalevo ta „neslavná“ šatna. Z ředitelny tentokrát zní violoncello. Jana ale zamíří napravo. Na dveřích už není cedulka „1.B“, ale „tělocvična“.

Ani ji to nezamrzelo – hlavně, že to tu nezbourali! Zhluboka se nadechne a pomalu otevírá dveře. Zůstává stát na prahu třídy a tají dech. Třída je prázdná, žádné lavice. Na zemi po celé ploše koberec a v pravém rohu hnědé klavírní křídlo. Dobeška je plná klavírů…

 

Jana si zouvá boty, zlehka našlapuje na koberec a sedá si na stoličku u klavíru. Jak omámená zavírá oči, propadá se v čase a promítá si svůj film pro pamětníky:  „Dobrý den, děti, dnes se naučíme písmeno „M“ jako „MÍR“. Otevřete si slabikáře…“

 

Paní učitelka má klidný, ale důrazný hlas, všichni pozorně naslouchají a pak slabikují nová slova. To až o přestávce třída zahučí, holčičky štěbetají, kluci se pošťuchují, k Janě přibíhá Maruška Houdková. Právě ta, které Jana nedávno přiskřípla palec do dveří. Au, au, no muselo to hodně bolet. Jana za to dostala poznámku do notýsku. Taková nespravedlivost, copak za to mohla? Neměla tam Maruška ten prst strkat. Teď Maruška na Janu doráží: „Ukaž, co to máš? Že je to ten pětadvacetník, cos mi slíbila?“

 

Jana bleskurychle schovává ruku za záda.

„Ukáááž, prosííím.“

„Neukážu. Ani za nic!“

„Když to nechceš ukázat, tak je to určitě ten pětadvacetník. Dej mi ho a honem. Slíbilas mi ho!“

„Neslíbila a nedám. Je to můj pětadvacetník. Dal mi ho táta, než od nás odešel.“

„Cha cha, neodešel, moje máma říkala, že ho zavřeli. A když to říká moje máma, tak je to pravda. A ty mi ho teď musíš dát,“ vrhá se Maruška na Janu.

 

Ta tiskne minci vší silou v dlani a snaží se Marušce uniknout. Kluci mezitím běhají po třídě a házejí po sobě mokrou houbou. Jeden z nich v běhu vrazil do Marušky, ta ztratila rovnováhu a padá na zem. Janě svitla naděje – vteřina času. Pátravě se rozhlédne kolem sebe.

 

A než se Maruška stačí zvednout, zasunuje rychle vzácný pětadvacetník za lištu u podlahy. Levou ruku dál svírá v pěst, jako kdyby tam ten poklad ještě měla, a šermuje Marušce před očima „Nedám, nedám, nééédáám!“ Tentokrát stálo štěstí na její straně…

 

 

 

Janě se mihne v obličeji vítězný úsměv, probouzí se ze „sna“ a otevírá oči.

Třída je prázdná.

Pomalu a váhavě jde do protějšího rohu místnosti, přidřepne, zašátrá prstem za dřevěnou lištou…

JE TAM! Pětadvacetník od táty! Po tváři jí tiše stékají slzy štěstí…

 

 

ZDENKA LINHARTOVÁ

 

 

 

Komentáře (2)add feed
... : *deeres*
Jana bude stejnej ročník, akorát já nedělala žádnou vedoucí skupiny pionýrů, ale až nahoru na Dobešku po hraně skály jsme s holkama lezly, když jsme dělaly dobrodružné výpravy po Praze.
Ten pětadvacetník ve mně vzbudil také nostalgické vzpomínky, ten totiž byl určen do telefonních automatů ve veřejných budkách, místo původních kovových známek. Vím, že jsme ty známky doma měly, ale jestli tehdy ještě platily, netuším. O pětadvacetníku se vyprávěl vtip, že ta vyobrazená ženská musela mít malá prsa, aby se vlezla do škvíry automatu.

Zrovna nedávno v souvislosti s výstavou českých státovek, jsme s vrstevnicemi vzpomínali na měnu našeho dětství.
Hliníkové halíře, co jsme strkaly na koleje pod tramvaj, hnědá papírová koruna,co jste si za ní mohli koupit nožík rybičku, Nebo papírový pytlík s hliněným i kuličkami, které zvláštně voněly. Modrá tříkačka, ta byla později i kovová ( tu divnou bankovní hodnotu nám vnutili rusáci, protože doma ještě nepoužívali u peněz desítkovou soustavu. První tříkačku v roce 53 vymyslel ruský výtvarník a tiskla se v ruské tiskárně Goznak. Poněkud nepraktické hodnoty jsme se zbavili až s příchodem metra, tam se platilo kovovou dvoukačkou).
A pak ještě hnědá desetikoruna a to byla už vysoká šarže, v době, kdy platy byly v průměru kolem 800,-Kč. A bankovky se tehdy ještě jmenovaly státovky.
Letos máme stoleté výročí česko-slovenské koruny. K jubileu je výstava na Pražském hradě:

https://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Akce/100-let-cesko-slovenske-koruny-na-Prazskem-hrade.aspx
únor 12, 2019 08:55
... : *deeres*
A zapomněla jsem na zelenou pětikačku, které dítě jí mělo, tak bylo boháč.
únor 12, 2019 08:57
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]