O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

LARP - VÝLET DO JINÉ REALITY PDF Tisk E-mail
Pondělí, 05 říjen 2015
Rád bych vás vzal na výlet hodně hodně daleko, přes propast času, prostoru... až do jiné reality. Do larpu. Pro ty, co neznají onu tajemnou zkratku - LARP (live action role playing) je to "živá" hra, jejíž účastníci přijmou předem vytvořené role hrdinů v příběhu (ten má svůj obrysový scénář) a tedy vstoupí do pocitů a jednání postavy žijící v určitém sociálním systému.

 

 

 

 

 

Je to něco na pomezí improvizačního divadla bez publika, zážitkové hry, často s velkými psychoterapeutickými dopady, někdy i s velkým potenciálem vzdělávacím. Hraje se ovšem především sám pro sebe, pro vlastní prožitek – a pak samozřejmě pro ostatní hráče.

 

Účastníci dostanou postavy v příběhu, přečtou si, co je jejich postava zač, jakou má minulost, zjistí, jak je příběh rozehraný a co je cílem jednotlivých postav. A pak se změní ve svou postavu a ocitnou se v jiné realitě. Iluze této jiné reality je podpořena kostýmem, prostředím, rekvizitami. Ve hře si pak počínají tak, jakoby se opravdu ocitli v herní realitě. Organizátoři do hry vstupují různými podněty a pomáhají postavám v jejich "životě" i dosažení jejich cílů.

 

Co se během této hry stane? Hráči mají možnost prožít si jednání úplně jiných postav, mají možnost jednat způsobem, jak by si v realitě nedovolili, nebo jak by si ani dovolit nechtěli. Na dobu hry se mohou stát někým úplně jiným. S jinou minulostí a hlavně jiným charakterem. Takže kromě prožitku jim to přinese obrovské poznání, jak myslí a vidí svět jiní lidé.

 

Pokud do hry vstupuje tým, děje se s ním ovšem ještě něco na vyšší úrovni: Hra zbourá sociální vazby a struktury z reálného života, a donutí hráče žít v sociálním systému herním. Tím se otevřou nové hranice, nové vazby, nová poznání. 

 

Hráči po skončení sdílejí dojmy, zážitky a poznatky, takže hra je zakončená určitou "katarzí" - jednak aby její efekt byl co nejvyšší a jednak aby si hráči ze hry neodnášeli různé nechtěné emoce do života. Hraní larpů totiž často odkrývá různá citová zranění z dřívějška, odkrývá různé bloky a negativní afirmace, které si neseme už od dětství.

 

Dobrý larp to často rozkryje a otevře - a kvalitní organizátoři jsou zhusta lidé s psychologickým vzděláním nebo zkušeností, a dovedou s takto rozbouřenou osobností pracovat k jejímu vlastnímu prospěchu. Mnoho lidí larp totiž změní a jeho rozměr terapeutický a přínos pro rozvoj osobnosti je u kvalitních her značný.

 

 

 

Legie - Sibiřský příběh
 
 
 

První larpy vznikly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Inspirací pro ně byly zejména fantasy příběhy a tak nejstarší larpy se odehrávaly ve fantasy světech, často měly podobu „bitvy“ nebo nějaké hrdinské ságy. Těto larpům se často říká dřevárny, podle dřevěných mečů, kterými se v nich bojuje. Postupně ale nabíraly sofistikovanější podobu a lerp dávno není běháním po lese s dřevěným mečem a v prostěradle místo pláště. Dnes to většinou už jsou hry úplně jiné.

 

První velkou skupinou larpů jsou velké dramatické výpravné hry. Trvají většinou celý víkend, nebo i prodloužený víkend. Účastní se jich desítky hráčů, pracuje se s kostýmy, dobře vybraným prostředím, jejich námět někdy je i ze světa fantasy, ale častěj jde o hry se zaměřením historickým, nebo naopak dystopickým nebo postapokalyptickým, a běžné jsou i hry na náměty fiktivních příběhů ze současnosti.

 

Svým způsobem extrémní jsou dlouhodobé hry, kterým se říká městské larpy. Ty se odehrávají v současnosti, trvají i několik týdnů nebo měsíců a hráči jimi prolínají svůj běžný život. Na druhém konci spektra jsou komorní larpy. Ty trvají několik hodin (většinou méně než 6) a hra je psaná pro několik hráčů (většinou méně než 10).

 

Larpy jsou různou měrou skriptované – jako hráč se dovídáte nejen o prostředí, situaci, svém charakteru, ale často jsou během hry různé okolnosti, které jako postava nemůžete změnit, prostě se stanou, a občas jako součást role a svého charakteru dostanete i skript, tedy některé věci nebo rozhodnutí musí vaše postava udělat ať chcete nebo ne, protože, kdyby neudělala, pokazí tím hru nejen sobě, ale i ostatním.

Míra skriptování a použití skutečných nebo symbolických rekvizit se u různých her velmi liší. Takže někdy je larp blíže spíš onomu prožitkovému divadlu, jindy je to velice volná hra na dané téma.

 

Hodně čtenářů, pokud sem dočetli, si možná řekne, že larp je třeštění pro náctileté nerdy, jenže ono je to možná úplně jinak. Larp je druh zábavy, který se třeba ve Skandinávii už zavedl a zdomácněl. U nás tato doba velmi brzo přijde. Tak jako jsme zvyklí chodit do kina nebo divadla, bude běžnou formou aktivní chytré zábavy hraní larpu. Namísto partie kvalitní deskovky si mnoho lidí půjde zahrát pěkný komoráček a místo víkendového válení se vyrazí na větší výpravný larp, který jim přinese hluboké a intenzívní prožitky. Larp se během krátké doby stane přirozenou formou zábavy pro všechny lidi bez rozdílu věku.

 

A stejně tak vzdělávací larp (v knížce Škola pro třetí tisíciletí jsem jim ještě říkal Námětová hra) dokáže žáky a studenty zatáhnout do situace způsobem, jaký jinými prostředky nedokážete. Dějepis nebo společenské vědy učené přes larp jako metodu se najednou dostanou na úplně jinou úroveň.

 

Larp má totiž mnoho kouzel a bonusů. Na rozdíl od divadla nebo filmu z vás totiž učiní přímého aktéra. Každý hráč je sám sobě hlavním hrdinou svého larpového příběhu. To, o čem při čtení napínavého příběhu, nebo sledování historického filmu sníte, můžete prožít na vlastní kůži. 

 

Jestli jsem vás trochu navnadil a říkáte si, kde byste si nějaký (pro začátek třeba malý komorní) larp mohli zahrát, mám pro vás pár webových adres jako inspiraci:

 

http://www.hrajlarp.cz; http://larpovadatabaze.cz; http://rolling.cz/projekty.html

http://halabulu.cz; http://cavecanem.rolling.cz; http://www.larpportal.org/web/legie-sibirsky_pribeh//

http://www.larpportal.org/cs/web/de-la-bete; http://albigensti.cz; https://www.facebook.com/groups/larp.pozvanky/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/larpcz/?fref=ts; https://www.facebook.com/albigensti?ref=ts&fref=ts; http://hrajularpy.cz

http://www.crex.eu/zazitky; http://www.larp.cz; http://www.larpard.cz

 

 

 
 
 

(Notoričtí hráči a znalci larpu mi prominou určitou polopatičnost a zjednodušení nutná pro obecnou srozumitelnost lidem z mimolarpového světa. Stejně tak mi odpusťte, že ty webové adresy nejsou kompletní a určitě jsem mnoho webů opoměl - nechtěl jsem tu spáchat vyčerpávající rozcestník, k tomu jsou určitě lepší zdroje, ale opravdu inspiraci hlavně pro dosavadní nehráče, by mohli někde začít, našli si hru, kterou svůj stav "ne-hráče" mohli změnit na stav "hráč".)

 

TOMÁŠ HOUŠKA

 

 

Komentáře (11)add feed
Díky za odkaz, : Petronila
to zní hodně zajímavě! Někdy bych si to ráda vyzkoušela...
říjen 05, 2015 07:23
hra : Pepa
Již děti se při různých hrátkách vžívají do role.
říjen 05, 2015 07:30
... : mia I
tomuhle se věnují synové mojí kamarádky už mnoho let. Jelikož stránky téhle party nadšenců nejsou v odkazech , jsou zde https://cs-cz.facebook.com/falesne.spolecenstvo
říjen 05, 2015 07:45
Zajímá mě, : Eliška61
fakt mě zajímá, kdy se toho chytne personální agentura a řekne: Jo tak vy jste se rozbrečel, když vám v larpu zabili maminku, tak to sorry, ale nemůžeme vás potřebovat. Například.
říjen 05, 2015 08:32
Dívám se na to z pohledu starého zaujatého muže. : toulavej
Takže, pokud je to určeno různě starým dětem, nic proti, taky jsme si hráli na policajty a zloděje. Pokud tomu hraní věnují čas dospělí z nedostatku jiné kvalitnější činnosti (zábavy), pak mají dospělí problém. Je to jistě lepší, než se válet na kanapi, ale jet na výlet do přírody, na vodu s partou, do hor, po kulturních památkách apod. by mělo být užitečnější a bohatší i na zážitky a poznávání sebe sama, než umělý larp. Stačí vyjet bez cestovky jako tramp do neznámé země a spoléhat se jen na sebe a na zážitky a dobrodružství máte zaděláno i bez napsaného scénáře, co máte zažít. A je to skutečné, nic umělého, naaranžovaného. To jsou pak zážitky na celý život. A i na doplnění vzdělání dojde, třeba, jak vysoká je teplota vzplanutí benzínu a jak vysoká je teplota horkého výfuku – v praxi: může se vznítit benzín kapající z proražené nádrže na horký výfuk a tím zapálit auto? :-)))
říjen 05, 2015 10:31
No, mám jen jedinou zkušenost : Krakonoš
- larp převedenej do "realityšou" s finanční "výhrou", ve skutečnosti prostou vodměnou na konci. Předvedla veřejnoprávní televize pod názvem "Dovolená v protektorátu". To bylo hodně šílený, nevěřil jsem, že se někdy něčeho takovýho dočkám vod "nekomerční" televize.
Jinak ať si každej dělá se svým volným časem, co chce. Někdo honí mičudu, někdo lítá na padáku, někdo zase stráví stovky hodin pozorováním vlasce se splávkem, jinej prohání lamborghini no a další holt "larpuje". Pro mě by to byl ztracenej čas, pro někoho jinýho holt životní styl - proč se nad tim pohoršovat? To už by se dalo napsat taky to známý budovatelský - kdyby šli radši místo toho vytvářet hodnoty! smilies/cheesy.gif
říjen 05, 2015 11:04
mě by na tom lákalo : Petronila
zkusit si bez následků pro někoho reálnýho třeba roli padoucha smilies/wink.gif. Když už jsem v normálním životě ta svatá Petronila. tak aspoň takovou Milady smilies/wink.gif

Jasně že je to umělý, ale to je přeci třeba divadlo taky, a přesto nás "nepřestane jímat znova žal Juliin a bolest Romeova", a pokud to nepřekročí určitou hranici a ten člověk nežije jen ve virtuální realitě, tak mi to přijde jako normální hobby, jako píše Krakonoš, srovnatelné s jakýmkoli jiným.
říjen 05, 2015 11:26
.. : kolemjdoucí
sice se nad tím nepohoršuju, ovšem na druhou stranu to naprosto nechápu. Zejména pak, kde na to vzít čas. Ale každopádně bych navrhoval přeložit pravidla do arabštiny, je prej v Evropě spousta mladejch co jiný jazyk nevládají a nudí se...
říjen 05, 2015 11:33
předpokládám, : Petronila
že to hrajou hlavně študáci, kteří toho času mají přece jenom víc.

A pak, když člověka něco baví, tak si na to čas najde vždycky. smilies/wink.gif
říjen 05, 2015 11:37
Tomáš : -doktor-
Stotožňuji se s názory Toulavýho A Krakonoše.Ano ať každý koná dle svého vkusu a nátury.Ale hřích je takto zbůhdarma promrhat život reálný,který přináší zábavu,poučení,hodnotný kulturní zážitekRadost i smutek.Nevidím důvod proč si hrát na partizána.Jsem válečnej kluk a vážím si dnešního života.
říjen 05, 2015 13:37
doktore, : Petronila
zčásti souhlas, ale pokud to ten reálný život jen doplňuje a ne nahrazuje, tak proč ne?

Kdo z nás třeba vydrží skutečně hodnotně kulturně prožívat všechna setkání s přáteli a nikdy z nudy nesklouzne k planému tlachání nebo dokonce pomlouvání? A než tohle, tak proč ne nějakej ten LARP?
říjen 05, 2015 14:06
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]