O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BIORYTMY PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 11 září 2014
Množství biologických pochodů v živém těle probíhá v rytmech krátkodobých (srdeční akce, dýchání), nebo v delších periodách denních (cirkadiánních), lunárních i ročních. V medicíně hrály rytmy důležitou úlohu odjakživa. Snad nejznámější jsou představy čínských autorů o rytmické činnosti těla, o tzv. orgánových hodinách.

 

 
 


      Ty však byly ve většině případů zcela mylné, jsou totiž v rozporu s přesnými fyziologickými poznatky dnešní vědy.
 
     Na začátku 20. století „objevil“ lékař a numerolog Wilhelm Fliess, že existují dva základní nezávislé rytmy, které měly ovlivňovat průběh nemocí. Fyzický (mužský) rytmus měl podle něho periodu 23denní, duševní (ženský) rytmus periodu 28denní. Později přidali Fliessovi následovníci rytmus duchovní, 33denní. Dny, kdy se sinusoidně probíhající křivky těchto rytmů navzájem kříží, měly být dny „kritickými“.
 
      Vysoce módní a v modifikované podobě se stal tento ničím nezdůvodněný nápad teprve před třiceti lety, v souvislosti se zaváděním počítačů. Údajně existují tři nezávislé rytmy, dnes nazývané fyzický, emocionální a intelektový, které mění svou frekvenci od maxima k minimu. Důležitými body se staly ty, kdy byly všechny tři rytmy současně na jejich frekvenčním maximu nebo minimu. Při současném maximu všech tří cyklů je člověk schopen největších výkonů pracovních, sportovních i milostných, a má být společensky nejúspěšnější a nejšťastnější. Ve dnech minima je tomu naopak, hrozí úrazy, nemoci, neúspěch.
 
     Pomocí počítačového zpracování lze vytvořit tzv. kondiciogram, který vychází od hodiny narození a přesně stanoví dny, ve kterých bude dosaženo maxima nebo minima výkonnosti. Metoda se používala i používá v různých variantách, byly „objeveny“ i další rytmy, 38denní intuitivní cyklus a 53denní spirituální cyklus. Správnost kondiciogramů je dokládána na úspěších nebo naopak neúspěších některých vrcholných sportovců nebo umělců, a byly publikovány desítky (pseudo)vědeckých článků, které měly platnost hypotézy o biorytmech prokázat.
 
 
 
Hodnocení:
 
     V lidském těle probíhá množství rytmických procesů s různou periodou, ale všechny jsou navzájem optimálně a harmonicky spjaté. Představa o třech výše uvedených zcela nezávislých, navzájem interferujících cyklech, které by probíhaly s naprostou strojovou pravidelností, nemá žádnou oporu v biologických znalostech, není ani logicky zdůvodnitelná a je pouhou zajímavou hříčkou. Žádný fyzický rytmus o periodě 23 dnů ani rozumový s periodou 33 nebyly nalezeny. Všechny publikované práce, dokládající racionalitu a účinnost metody, byly vyvráceny jako metodicky chybné.
 
       Prognostický význam samozřejmě kondiciogram nemá žádný.

 

 

 

Odkazy:

Heřt J., Hnízdil J., Klener P.: Akupunktura, mýty a realita.

Kolektiv autorů: Alternativní medicína, možnosti a rizika.
Mornstein V: Utopený Archimedes. The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com

 

 


     
Komentáře (2)add feed
.. : kolemjdoucí
biorytmy fungujou spolehlivě, pokud ovšem není vadná elektronka E13 z podnikó Katoda Olomóc.
http://youtu.be/JvcGCpot5BQ
září 12, 2014 08:18
Kdysi dávno, : strejda
před mnoha a mnoha léty, kdy jsem se na svém prvním počítači SHARP 821 učil Basic, programoval jsem biorytmy – tedy různé druhy biorytmů jaksi ze zábavy, pro pobavení druhých. :-)

Mezi rytmy srdeční však patří i tzv. arytmie – dle lékaře dost složitě vypadající srdeční činnost, vymykající se normálu. Člověk ji na sobě nijak necítí, může s ní klidně i žít, je zjistitelná pouze na EKG, ale je prý na závadu. Protože co by kdyby atd. :-)
A tak si mne zavolali na dva dny do nemocnice, ráno na lačno, oholili mi pár prsních chlupů (aby se prý nespálily :-), krátce mne uspali a přiložením dvou elektrod na hruď mi pustili do srdce 300 J. Prý jsem skákal na posteli půl metru vysoko. :-) Po probuzení jsem zjistil, že mi tím výbojem trošku spálili prsní kůži, ale výsledkem je prý krásná a čistá sinusovka na EKG. A protože jsem tam přijel autem, ten samý den po výboji mě nechtěli pustit domů, že prý co by kdyby a tak jsem tam musel přenocovat. To jsou věci, panenko skákavá... Takže už nemám srdeční arytmii, už jsem zase v rytmu. A biorytmy už také neprogramuji. smilies/grin.gif
září 12, 2014 10:51
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]