O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PALACH A JEHO DOBA PDF Tisk E-mail
Neděle, 20 leden 2013
Přejít na obsah
PALACH A JEHO DOBA
Strana 2
Strana 3
 

 

 

 

 

 

        Nejprve se zdálo, že by to mohli sověti akceptovat, když budou v zemi přítomni vojensky. Ono totiž šlo poměrně o dost.

.

      Třeba přijímání studentů na vysoké školy by nepodléhalo stranickému rozhodování, ale bylo by svobodné. Mohla zůstat některá alternativní periodika. To ovšem chtělo věrnost původním zásadám, neustupovat a bránit se. To platilo nejvíce pro členy komunistické strany. Na nich záleželo, jak ideu demokracie uhájí.

.

      Zde ovšem zklamali především komunisté. Reformní komunisté ustupovali všemožným nátlakům. Opouštěli jednu pozici za druhou. Mnozí přebíhali na druhou stranu.

 

       Bylo to dáno také tím, že lid se uklidnil a zalezl do svých brlohů. A právě v této chvíli chtěl Palach upozornit lid na toto nebezpečí a vyzvat jej k aktivitě. Možná, kdyby se to podařilo, komunisté by se zalekli a vrátili by se zase k reformním snahám. Byl by to sice těžký boj, ale nebylo by vše ztraceno.

 

       Palach něco probudil. Nastalo jakési oživení představované dopisy a prohlášeními, stále ještě organizace měly na svých místech reformě založené lidi, ještě tam nebyli dosazeni „prověření“ a komunistické politice věrní. Ještě šlo ledasco zachránit. 

 

      Ale komunisté zradili. Opět zradili národ. Nebylo to poprvé... Uvnitř strany se neděly podstatné změny, přesto, že i tam byla ještě svoboda. Důležitý byl ústřední výbor. Tlak na jeho členy byl zřejmě obrovský. Nakonec v dubnu 1969 zbytek věrných povolil a byl zvolen Husák a Dubček byl odstaven.

.

      Sjezd, narychlo svolaný v srpnových dnech, nebyl uznán. Záleželo tedy na těch členech, kteří tam byli, tedy na těch, kteří odmítli „zvací dopis“ a odsoudili sovětskou okupaci.

 

       Ale ti nevydrželi.

 

       Znal jsem v té době několik komunistů a s hrůzou jsem zjišťoval, jak se pod tlakem mění jejich názory. Jak z obránců demokracie se stávají odsuzovatelé Dubčeka jako „nezodpovědného“ komunisty. Jak si do stranických organizací nechali shora dosadit „předsedy“.

 

    Komunisté si tím vykopali hrob. Většina z nich byla potom v prověrkách vyhozena ze strany a pronásledována po zbytek komunistického období. Dubček strávil v domácím vězení dvacet let.

 

     Palach chtěl reálnou věc v reálné době. Nebyl to nějaký pomatenec, nějaký osobně labilní člověk, nějaký impulzivní, neovládající se studentík.  

 

     Byl to hrdina doby.

 

VLASTIMIL PODRACKÝ

 

 

 

 

Komentáře (13)add feed
Byla to tenkrát těžká doba. : mamča
Jan Palach nebyl sám, byla jich větší studentská skupina, co se rozhodli pro tento burcující čin. Pak došlo na losování, kdo to udělá. A Jan Palach si vytáhl tu nejkratší sirku.
Bylo nám ho všem neskutečně líto, že zemřel v nepředstavitelných bolestech. Také jeho mámu jsme litovali, že přišla o jediného syna, který byl hodný a nadějný student.
Čest jeho památce !
leden 21, 2013 01:34
... : mikin
Autor podle me tu dobu popsal presne. Byly to posledni mesice jakesi polosvobody, ale z kanalu uz zacaly vylezat krysy, ktere pochopily, ze ted je ta prava chvile se pripojit ke kolaborantum a pomoci si ke korytu.

V nasi ZDS to byla jedna ucitelka, ktera se brzy stala reditelkou, zatimco reditel ziskal nove misto prodavace v drogerii.

A herecka Jirina Svorcova se v okupovane zemi prohryzala az do UV KSC.......

Tyhle prichazejici hruzy se podle me Palach snazil zastavit. Ano, cest jeho pamatce.....

leden 21, 2013 07:31
... : bb2
Úctu si zaslouží, ale dělat to neměl, trpěl zcela naprosto zbytečně, jeho rodina samozřejmě také. Je mi jich moc líto. Tisíckrát lepší by bylo, kdyby protestoval svým životem, ne strašlivou smrtí.
leden 21, 2013 09:49
Ano, mamčo, byla to hrozná doba, : Sidon
ale já si myslím, že ta doba je pořád nějak "hrozná", alespoň pro ten český národ, který ne a ne se poučit a změnit své chování. Aby tam nebylo tolik krys, jak říká Mikin, které se derou z kanálů, chtíc pro sebe uchvátit nějakou tu kořist. Hlavně tím svým "krysím" způsobem.

Mně právě vždycky udivovalo a taky dost štvalo (měl bych i pádnější slovo), když jsem viděl tu "krysí" povahu některých lidí a taky potom tu absolutní odevzdanost a posranost jiných. TGM - "Nebát se a nekrást !!!"

Jinak ale v Palachovi nevidím to, o čem se zmiňuje autor, možná, že to bylo tak, jak píše mamča, ale připadá mi to, jako těžký, hororový vtip. Proč se teda, krucihimlhergot, neupálili všichni najednou ?!! Proč musëli losovat ? Takhle blbě utratit lidský život, mi přijde dost ubohé.

Mimochodem, on se už dříve před Palachem, upálil na sportovním stadionu, jeden polák, hned po okupaci naší země. O čemž se však nesmělo nikde psát. Taky mně to připadne zbytečné, to není odpor, ale totální rezignace. A navíc taková, které se ti, jichž se to má dotýkat, smějí nejvíc.

Myslím, že "pasívní" odpor, je daleko lepší, než nějaký sebetrýznivější čin. Lézt komunistům do zadku nikdo nemusel, akorát to dělali ti, kdož z toho očekávali nějakou "odměnu" a prospšch. Zase to však spousta lidí neudělala, jenže ta pětina národa (darebáků, podvodníků, hajzlů, křiváků, řiťolezců, neumětelů, chameleonů, hyen a já nevím, co ještě), to tomu zbytku národa znešvařila tak, že bylo skoro nemožné se otevřeně postavit tomuto zlu.

To je na tom špatné, že se český národ nedá nikdy dohromady, aby mohl čelit těmto zrůdám, kterým čest, hrdost a poctivost nic neříká. Doporučoval bych každému občanu ČR, přečíst Hovory s TGM, kde je spousta věcí, které by měli všichni znát a taky se podle nich řídit, pokud možno.

Jenže je to právě naopak, i tady se asi najdou tací, kteří mě s tím pošlou do prdele. Je to smutné, ale právě proto to tak doma vypadá. Bohužel ! To rčení TGM změnili na - "nebát se krást !" Přesný obraz, jako od zrcadla.

Krucihergot ! Proč je u všech těch ikonek nahoře, když na to najedu šipkou, napsáno "smiley", když jsou to jenom první čtyři, které se smějí ?!! Ty další už jsou přece pro něco jiného ?!
smilies/shocked.gif
leden 21, 2013 10:18
Á ještě jsem zapomněl, : Sidon
že se mi úvahy Vlasty Podrackého docela zamlouvají. Ne, že bych otrocky souhlasil se vším, ale z velké části snad ano. Není na světě člověk ten, aby se ...
leden 21, 2013 10:27
S tímhle Vlastimilovým článkem : Krakonoš
nemám žádnej problém. Napsal to hezky a trefil se do můho vnímání těch událostí. Palach měl zjevně vobrovský ideály vo český společnosti, což po 68 asi nebyl problém. Určitě věřil, že tohle gesto má moc něco zásadního rozpohybovat. Zbytečná se jeho oběť může jevit dnes, kdy víme z vlastn9 zku3enosti a zpětně studiem historie si ověřujeme, že rozpohybovat společnost (která nikdy nebyla jednotná, jenom se to tak v hodně vypjatejch časech vždycky na chvilku - trvající max. pár měsíců - jeví) nejni vůbec jednoduchý, a proti velký vojenský přesile vlastně v našem geoprostoru zhola nemožný. Nojo, ale v jeho věku a v jeho době, moh' von to vědět? Má mou velikou úctu!
leden 21, 2013 12:58
můho = mýho : Krakonoš
(pro případnýho laskavýho dyslektickýho čtenáře) smilies/wink.gif smilies/smiley.gif
leden 21, 2013 12:58
Sidone, : deeres
od Palacha to nebylo žádné ojedinělé gesto, kdy měl smůlu, že vytáhl krátkou zápalku. Ti, kteří jsou jako já, jeho vrstevníci a prožili stejné trauma ze sovětské okupace, dobře vědí, jak to bylo. Záměr byl vytvořit štafetu živých pochodní. Měla jsem kamaráda, který byl synem máminy kolegyně v práci a já s ním jezdívala na tábory. Byl jedním ze skupiny živých pochodní. Jenže neměl stejnou odvahu jako Jan Palach k tak tragickému činu a spáchal sebevraždu. Podle slov máminy kolegyně i zanechal dopis, proč se rozhodl zemřít. Policie tehdy dopis zabavila. O smrti jejich vůdce Luboše Holečka se dodnes spekuluje, jestli to byla nešťastná náhoda, nebo režie STB. Ten zahynul pod koly auta, když na Invalidovně čekal na tramvaj.
A Palach nebyl sám, za ním v Plzni následoval Josef Hlavatý, měsíc po Palachově pohřbu u koně Jan Zajíc a potom v Jihlavě Evžen Plocek. Samozřejmě se to tutlalo a jejich sebevraždy zdůvodňovaly všelijak. Ale všechno to byly sebevraždy na protest proti tehdejší politické situaci v Československu. Jako proti opatření následovala tvrdá normalizace. Starší ročníky určitě pamatují kádrování v práci a a na vyšších školách, bylo jedno jestli jsi ředitel, uklízečka,nebo student, prošli jsme tím všichni a jen ten, kdo se "správně" rozhodl, měl šanci dělat kariéru.
leden 21, 2013 13:27
... : deeres
A ještě jsem zapomněla na Jana Poláška, který  se pokusil upálit na 1.výročí okuopace na Třídě obránců míru v Brně.

leden 21, 2013 13:45
Sidone : wendy
myslím si, že Čapkovy Hovory s TGM už dnes skoro nikdo nečte...sama jsem je dostala když jsem oscházela na mateřskou, přečetla je a od té doby už ne. Asi si vezmu tvoji připomínku k srdci.
A k samotnému Palachovi - kolikrát si říkám - našel by se dnes někdo takový, nebo znám někoho, kdo by tenkrát udělal ? je to rozporné, říkat že se tím stejně nicnvedosáhlo, to by člověk nemohl nikdy nic, k ničenu se odhodlávat. A to bylo jsitě špatně. Na druhou stranu, bolest rodiny.
leden 21, 2013 14:03
Palach byl především moc mladý na to, : toulavej
aby dokázal odhadnout, že jeho smrt nebude mít bezprostředně hned odezvu, kterou chtěl v lidech vyvolat. Česká povaha to nedovolila. Češi se vzbouří až když jsou přitlačeni ke zdi a nemají jinou volbu než se bránit. Ale do poslední chvíle se bojí, aby neztratili to málo, co mají. Ale Palachova smrt nebyla zbytečná, díky ní začal sílit odpor lidí vůči komunistickému totalitnímu zřízení u nás Palachovým týdnem v lednu 1989. Ten hodně napomohl otevřít mnoha lidem oči, co je ten socialismus vlastně zač. Mému kamarádovi bylo 30 let, právě začal dělat malinkého vedoucího výpočetního střediska na dráze, dvě malé děti a jako vedoucího ho lákali do KSČ, aby ho měli komunisti pod palcem. Říkal, že už toho kandidáta na 2 roky chtěl podepsat, ale vyslali ho pracovně v době Palachova týdne do Prahy na školení. Nebyl to žádný příznivec bolševika, tátu mu v prověrkách na začátku normalizace vyhodili z vedoucího místa, ale nebyl to ani disident, co denně poslouchá Svobodnou Evropu nebo Hlas Ameriky, ten tolik nerušili, ten jsem poslouchal já :-). A v Praze byl zcela náhodou na Václaváku, když policie vodními děly rozehnala nepovolené demonstrace, které tam byly každý den. A kamarád to taky pěkně schytal i když vůbec nevěděl proč. A to byla poslední kapka, aby si uvědomil, kde to žije, v jakém systému. Když se vrátil do práce, měl bolševik o jednoho kandidáta strany méně. Těch lidí, co na vlastní kůži zažili, co je bolševik vlastně zač, když nemáš JENOM stejný názor, začalo rychle přibývat a lidem to otevřelo oči. A jenom díky výročí smrti Jana Palacha.
leden 21, 2013 14:32
trapný pokus o zviditelnění: : Vladěna
Na Václavském náměstí v Praze se 20. ledna krátce po 14:00 pokusil upálit muž. Zapálil se před Národním muzeem nedaleko místa, kde se v roce 1969 upálil Jan Palach. Policejní hlídka muže uhasila. Řekl jí, že nechtěl spáchat sebevraždu, ale připomenout Palachův čin. Novinářům to řekli zasahující policisté. Záchranná služba převezla muže do nemocnice, má lehké popáleniny.

leden 21, 2013 23:06
Víte, kdy naposledy viděli Mečiara v montérkách? : alik puntik
když seřizoval Dubčekovi brzdy.
leden 25, 2013 18:36
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]