O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

THOMAS E. WOODS - KRACH - I. PDF Tisk E-mail
Středa, 02 leden 2013
Přejít na obsah
THOMAS E. WOODS - KRACH - I.
Strana 2

Kniha Thomase E. Woodse Jr.: Krach, příčiny krize a nápravná opatření, která ji zhoršují (vydalo Dokořán 2010), je knihou, která by měla být čtena všemi politiky každý večer před spaním. Zvláště těmi socialistickými, kteří chtějí státní zásahy do hospodářství.

 

 

 

 

 

 

 

      Kniha sice neřeší všechny problémy současného světa, ale pravdivě rozkrývá příčiny stávající krize. Woods vidí příčinu krize z r. 2008 ve státních zásazích do hospodářství. Byla způsobena především levnými úvěry, které soustavou daní a federálních peněz vyvolala Clintonova vláda, která chtěla pomoci levným bydlením pro každého.

 

     Což rozproudilo stavební boom a vysoké ceny nemovitostí. Lidé si brali nekryté úvěry, které byly vysoké, protože byl boom a vysoké ceny nemovitostí. Někteří i spekulovali, brali si na úvěr několik nemovitostí, s tím, že posléze vydělají na jejich prodeji. 

,

      Ve skutečnosti bublina splaskla, ceny se snížily a domy byly za původní cenu neprodejné, takže lidé zbankrotovali, protože nebyli schopni hradit úvěr, který byl vyšší než nová cena nemovitosti. Tento problém se přenesl na banky, které ztratily peníze v nekrytých úvěrech a v cenách nemovitostí, které výrazně poklesly oproti době, kdy byly pořízeny na dluh. 

.

      Banky si dovolily nekryté úvěry proto, že stát se za ně zaručoval. Nemluvě o realitní bublině...

.

     V knize je vysvětlena příčina velké hospodářské krize ve třicátých letech: ta vznikla opuštěním zlatého standardu a vyráběním peněz. Ve dvacátých letech byl velký boom způsoben nadvýrobou, velkými investicemi právě proto, že byly levné úvěry a zdálo se, že boom bude do nekonečna, protože je možno vyrábět nekryté peníze. 

.

      Deprese se potom veze na nedůvěře lidí v budoucnost a šetření. To je provázeno deflací: peníze ležící v šuplíku nabývají na ceně, s nákupy je dobré vyčkávat, investovat se nevyplácí. Výrobci krachují...

 

 

x x x


       Autor dále rozkrývá Keynesův přelud – permanentní konjunkturu způsobenou stálým znehodnocováním peněz a inflací. Přelud vznikl nepochopením a redukcí zkušeností z velké hospodářské krize. Tento přelud u nás dnes podporuje sociální demokracie. Lidé by prý měli kupovat, kupovat a kupovat. Když nejsou peníze, potom se zadlužovat sami, případně dostávat peníze od státu, který se zadlužuje, prostě aby se stále vyrábělo.

 

       Je to už zcela jasný nesmysl. Lidé přece musí také šetřit na stáří, musí mít rezervy. Dluhy musí potom někdo uhradit. Nelze všechno utratit. Největším nesmyslem je, když se snaží někdo rozproudit hospodářství na dluh, to znamená, že úvěry rozdá lidem, aby za ně kupovali.

 

      Takový dluh se už nikdy nevrátí, protože peníze utracené za zboží se vydají zčásti za materiál koupený ze zahraničí, čímž peníze unikají ven, dále za zahraniční zboží; část se promrhá, část znehodnotí. Vrací se jen z daní, které tvoří jen část příjmů.

 

     Vzniká bublina, která potom má neblahé následky. Ano, je to nepoctivé - ten, kdo šetří, prodělává, peníze se mu znehodnocují, kdo utrácí, si užívá, pokud se nezadluží. Důchodové fondy a všechny rezervy jsou zpochybněny. Keynesiánství a důchodové fondy jsou protimluv.

 



 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]