O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NEMÁTE NÁHODOU SVÁTEK? PDF Tisk E-mail
Úterý, 29 listopad 2022
Přemýšleli jste někdy o tom, jak vzniklo vaše křestní jméno a kde se vůbec všechna jména, která dnes existují, vzala? V minulosti byla jména tvořena z již existujících slov jazyka, která měla vyjadřovat vlastnosti nositele. Často se pak pojila s tradicemi dané kultury a s náboženskou či duchovní vírou. Většina jmen vychází z hebrejského, latinského či řeckého jazyka. Utvářela se z již existujících slov, která měla danému člověku přisuzovat určité vlastnosti. Nu, třeba i vy už svému jménu odpovídáte…

 

 

 

Ondřej (30. 11.) Toto jméno je původu řeckého a původně je odvozeno od slova Andros - což znamená muž. Andreas je tedy mužný, mužský. (Známé je slovo polyandrie (mnohomužství) - což je opakem polygamie (mnohoženství) - no v naší kultuře jsme radši zůstali při jednom partnerovi (či partnerce), kterého je kolikrát i tak až až. Ale jiná země, jiné mravy – že. Ještě připomeňme, že svatoondřejská noc má zázračnou moc. Mají se dít zázraky, ale moc s nimi nepočítejte - radši si kupte los, nebo si vsaďte, máte to  jistější. Tedy to, že asi nic nevyhrajete … Ondřej je jméno oblíbené naprosto všude, za všechny jmenujme třeba spisovatele Ondřeje Neffa, herce Ondřeje Vetchého, Ondřeje Suchého, spisovatele, divadelníka a moderátora. A last but not least - duchovního otce miláčka všech dětí po mnoho generací - tedy Ferdy Mravence -spisovatele a malíře Ondřeje Sekoru. Takže - všechno nejlepší - a sem tam nějaký ten zázrak.

 

Iva (1. 12.) - zde se názory jazykologů různí. Někteří tvrdí, že jde o ženskou formu jména Yvo (nebo Ivo) - které je keltského původu a znamená "tisový luk". Jiné se přiklánějí k tomu, že jde pouze o zkrácené jméno Ivana, nebo Ivanka, které je ženskou formou jména Ivan. Tady jde o staroslovanský přepis latinského jména Ioanus - tedy Jan, které je překladem hebrejského jména Jochanán a znamená dar boží. Ivana a vlastně i Iva jsou vlastně  "sestřičky" jména Jana. At už je to jak chce, je to jméno hezké a u nás velice oblíbené. V současné době jich u nás žije přes šestadvacet tisíc. Slavných dívek a žen jménem Iva  je opravdu hodně. Za všechny jmenujme  vynikající českou herečku Ivu Janžurovou. Jí i všem ostatním Ivám přejeme všechno nejlepší a hodně zdraví – a to nejen v dnes, ale i ve dny následující.

 

Blanka (2. l2.) má skutečně krásné jméno latinského původu a k nám se dostalo přes španělštinu. Znamená "bílá, běloskvoucí, bělostná". Jeho obdobou jsou jména Běla, nebo Albína.  Toto jméno se hodně dávalo mladým šlechtičnám (které samosebou později zestárly). I v našich dějinách jednu Blanku máme – vzpomeňte na  Blanche de Valois - první ženu a velikou lásku Otce naší vlasti, krále Karla IV.  Blanka je moc hezké jméno. Jen u nás je jich skoro třicet čtyři tisíce. Za všechny si vzpomeňme na českou herečku s krásným hlasem Blanku Bohdanovou, nebo světově proslulou módní návrhářku Blanku Matragi, jejíž princeznovské  šaty jsou tak krásné, že uchvacují ženy po celé světě.

 

Svatoslav (3. 12.) je nepopiratelně slovanského původu. Označuje někoho, kdo se proslavil svou dobrotou  či svatostí (případně obojím). Jak už to tak v životě chodí,  Jméno Svatoslav nejvíce proslavil ruský kníže z rodu Rurikovců, který ovšem byl všecko, jenom ne svatý. Dobrotivý už vůbec ne. Ba právě naopak. Byl to neuvěřitelně krutý, arogantní a bezohledný válečník, který – když už s někým bojoval, tak ho taky porazil. Tedy, ne vždycky. Chlapec zdědil bohatou silnou zemi, a bylo mu to málo. Tak přepadal své sousedy a bojoval s kdekým. Dokonce se mu podařilo rozvrátit chazarský chanát a otevřít tak Rusku volnou cestu do Asie. Ale na každého dojde. Jednou se Svatoslav  rozkmotřil s byzantským císařem Nikéforosem II. a vytáhl proti němu do boje. To ale neměl dělat, nebyl by byl na hlavu poražen. Nu a pak už se mu nikdy nedařilo. Bitvu v roce 971 prohrál a následně v roce 972 zemřel. Ale ne každý Svatoslav byl zlosyn, připomeňme si jednoho moc hodného a také velkého přítele naší vlasti, a to klavíristy a varhaníka a vůbec velkého a světoznámého hudebníka  - Svjatoslava Richtěra.

 

 

 Dnes je svaté Barbory, utrhněte si barborky. Víte, co všechno umí? | Prima  Living

 

 

Barbora (4. 12.) je dnes velmi moderní jméno a jmenuje se tak hodně holčiček, paní, slečen i babiček. Je řeckého původu a znamená barbarka (tedy cizinka, mluvící nesrozumitelnou řečí, která Řekům zněla jako "brr bar bar bar"- čili jako brblání, nebo drmolení. Tak nějak podobně přišli ke svému slovanskému jménu Němci, kteří jen gestikulovali, nebo vyráželi - pro Slovany nesrozumitelné - skřeky, jakoby byli němí - tedy němci). V přeneseném slova smyslu byla pak Barbora či Barbara ženou, která stále brblala, mluvila, prostě pokoje od ní nebylo… Ta svatá byla zvolena patronkou horníků, pokrývačů, zedníků, slévačů, zvonů, kovářů, kameníků, hrobníků, kloboučníků, kuchařů, zajatců, dělostřelců, věží a konečně i mladých děvčat. TAK!!! a teď jsme u toho nejdůležitějšího!! Milá děvčata - chcete-li se vdát, a to do roka, uřízněte si dneska pár větviček třešně, višně - nebo v nejhorším jabloně (nejlepší je ale třešeň). Když je večer dáte do vody a ony vám na Štědrý den vykvetou, tak se do roka vdáte. Ale bacha!!! Ne, že je mlasknete do vázy a vykašlete se na ně a na Štědrý den se nacpány cukrovím půjdete podívat - nic takového! Pěkně je dejte do vázičky, nedávejte je moc do sucha, nebo tepla - ale na světlo a spíše chladněji. Slavných Bár je "něurékom!, jak říkají bratři Slováci. Naší nejslavnější Barunkou je pak Barbora, rozená Panklová, provdaná Němcová - uměleckým jménem Božena Němcová. Musela být fakt dobrá - speciálně v naší zemi se to pozná podle toho, že ten dobrý dotyčný zemře mladý, chudý a prakticky hlady.

 

 

Jitka (5. 12.) Toto hezké a mazlivé jméno zní úžasně slovansky, ale přesto je původu hebrejského. Původně znělo Judith - tedy žena či dívka, pocházející z Judeje. Pocházelo odtamtud zřejmě hodně hezkejch holek, protože jméno se velice rozšířilo. K nám dorazilo přes Německo, kde znělo Jutte, či Juta, nebo také Guta - což je vlastně zkrácenina jména Judity. Jelikož byl Alois Jirásek (a jeho Staré pověsti české) všem školním dítkám předepsán jako povinná četba, a to již po mnoho generací, naprosto všichni známe příběh o Břetislavovi a Jitce. Jednalo se o knížete Břetislava (nemanželského syna knížete Oldřicha a vdané pradlenky Boženky… jo, Přemyslovci, to byli frajeři, nějaké sňatky je nezajímaly, děti byly jednou jejich, ať už manželské, nebo nemanželské). Nu a Jutta - tedy Jitka - byla dcerou  bavorského markraběte Jindřicha. Tedy pro českého panovníka partie jak hrom. Takže dívku unesl z kláštera ve Schweinfurtu, následně mocným mávnutím meče přeťal řetězy padacího mostu a s dívkou na svém koni z kláštera ujel…. Je pak jasno, že se s ní poté oženit „musel“!!! Což bylo přesně to, co chtěl, a co se v podstatě v podobných případech (a hlavně na truc rodičům) dělalo…

 

 

Tak všem, kterých se to týká, přejeme krásné jmeniny.

 

Z obláčku zdraví Puntík

 

 

Komentáře (3)add feed
... : Markéta
Tak tahle povádání o jménech jsem od A moc ráda četla. Děkuji smilies/cheesy.gif
listopad 30, 2022 08:51
... : d@niela
Jednu milou a hodnou Báru, dokonce čtenářku Kudlanky, znám. Je to moc fajn holka, takže jí touto cestou vinšuju všechno nej nej!!!


listopad 30, 2022 14:34
... : Bara
Dekuji a napodobne!!!
listopad 30, 2022 22:07
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]