O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PROČ LISTOPAD ZVÁN JEST LISTOPADEM? PDF Tisk E-mail
Sobota, 28 září 2019
Přejít na obsah
PROČ LISTOPAD ZVÁN JEST LISTOPADEM?
Strana 2

 

 

 

Prvním měsícem v roce je leden. Jedná se o měsíc zimní, který máme spojený se sněhem, mrazem a samozřejmě také ledem. Název tohoto měsíce je odvozen právě od slova led.

 

Únor etymologicky souvisí se slovesem nořit. Název vznikl na základě toho, že ve druhém měsíci začíná led pomalu tát a noří se do vody.

 

Slovo březen bylo odvozeno od podstatného jména bříza. Právě v březnu totiž břízy raší.

 

dubnem je to velice podobné jako s jeho předchůdcem březnem. I slovo duben je odvozeno od podstatného jména označujícího listnatý strom – v tomto případě jde samozřejmě o dub. Duben je zkrátka měsícem rašení dubů.

 

Květen získal svůj název podle toho, že se jedná o označení měsíce, v němž se příroda probouzí a dává to najevo mnoha rozličnými květy.

 

Výsledek obrázku pro názvy měsíců

 

Proč se červnu v češtině říká právě červen, není tak úplně jasné. Etymologická bádání přišla hned s několika vysvětleními:

-       v tomto měsíci se lidé často setkávali s červy v ovoci

-       právě v tomto období se sbíral červec (druh hmyzu, z nějž se získávalo barvivo)

-       pro tento měsíc je typická červená barva, kterou se vyznačuje celá řada dozrávajících plodů (třešně, višně, jahody, maliny…).

 

Slovo červenec je motivováno stejně jako červen. I v tomto letním měsíci máme všude kolem sebe červenou barvu. Naši předci slova červen a červenec často zaměňovali, takže červen mohl klidně následovat po červenci a být sedmým měsícem v roce. Podobný problém býval i v latině, která má také označení šestého a sedmého měsíce velice podobná (Junius a Julius).

 

Osmý měsíc, neboli srpen, získal v češtině svůj název podle srpu. Jedná se totiž o „srpný měsíc“, tedy měsíc žní. V tomto období se zkrátka sklízela úroda, což se dělalo právě srpem.

 

Slovo září nevzniklo podle toho, že by v tomto měsíci nějak silně zářilo slunce. Všichni přece moc dobře víme, že v září už je po prázdninách a léto nám dává pomalu, ale jistě sbohem. Tedy, běžně, ne letos, kdy se dalo v září ještě docela dobře koupat venku…

Pojmenování vzniklo ze slovního spojení za říje (ve staročeštině za řuje). V tomto období totiž  začíná být divoká zvěř v říji (někteří jeleni v září už zařijí, tj. zařvou).

 

Hlavním měsícem, kdy je zvěř v říji, je však říjen. A právě proto mu také říkáme tak, jak mu říkáme.

 Výsledek obrázku pro LISTOPAD PNG

A jsme zase zpátky, na začátku, tedy v listopadu

V tomto případě je motivace zcela zřejmá. Listopad je typickým podzimním měsícem, a jak už jsem nahoře napsala, byl pojmenován podle toho, že na podzim padá listí ze stromů. 
V církevním kalendáři, podle toho, na který den připadá Štědrý den, začíná poslední neděli v listopadu nebo první neděli prosince advent.

 

 

Tak, a zase jsem se s vámi podělila

o pár zajímavostí… líbilo se?

 

D@NIELA

 

 

 

 

Komentáře (4)add feed
... : Michal
Rád bych doplnil, nejsme zas tak jedineční, srbština pojmenovává měsíce jako my, například cervonec.
září 30, 2019 09:05
... : *deeres*
Název "květen" má překvapivou historii. Jde o uměle vytvořený název Jungmannem, který se postupně ujal, místo "máj". Poprvé termín "květen" použil v roce ve svém překladu Chateaubriandovy novely Atala. Možná měl inspiraci u sousedů. Polština totiž má kwiecień a ukrajinština kviteň, ale označují tak čtvrtý měsíc v roce.
září 30, 2019 10:57
... : doktor
Dani,jojo,moc hezké povídání a vůbec nudné.Jojojo,na kloubíkách se snad učili všichni - holky i kluci.
září 30, 2019 12:31
... : Mikin4
Ja si pamatuju na ucitelku, ktera nam tvrdila ze prosinec dostal jmeno po zviratcich, ktera v zime prosi o jidlo. Me uz to tehdy pripadalo jako nesmysl. Ovsem tehdy se slavil i Mesic ceskoslovensko-sovetskeho pratelstvi a ten zde vysvetlen neni. smilies/smiley.gif
září 30, 2019 12:43
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]