O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - III. PDF Tisk E-mail
Středa, 21 únor 2018
Přejít na obsah
TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - III.
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 

K ponurosti místa přispívá i nedostatek slunečního svitu, i za slunečného dne se sem dostane díky hustému lesnímu porostu minimum světla.  Posuďte sami z fotografií atmosféru místa.  Přiznám se, že se mi odtud nakonec nechtělo. Prostě - genius loci.

 


 

 

Jenže čas neúprosně kvapil a tak jsme nasedli do auta a ujížděli už klidným úsekem k Červené.  Za ta léta co jsem v těchto místech nebyla, se změnila situace. Očekávaný nápor turistů se nekonal, dřevěné cedule s nápisem „Zimmer frei“, které tu neuměle vyvedené stávaly v devadesátých letech, už nadobro zmizely. Teď se tu, jak se zdá, daří  ekologickému zemědělství.  A tak tu místo cedule nabízející ubytování  spatřuji cedulku, která vyloudí úsměv.  Obrázek rozzuřeného býka doplňuje text „Ve stádu je býk, nevstupujte do ohrady, nebezpečí úrazu“.  

 

Mít více času, možná bychom projeli vesnici ještě na Šobr ( Schondorf),  je tam krásný dvůr Bajerov. Takhle sjíždíme do údolí a syna překvapuje zdejší prudké klesání. „Uklidňuji“ ho tím, že já tu v devadesátých letech díky zaměstnání zažila pár jízd smrti.  Tehdy ve staré V3S, za hustého sněžení a se silně slabozrakým řidičem, jsme sjížděli tenhle kopec.  Studená okna auta se rychle zarosila, stěrače nestačily stírat padající sníh, když v tu chvíli můj obrýlený spolupracovník prohlásil „Teď nevidím vůbec nic“.

 

Ani já neviděla vůbec nic, protože jsem strachy zavřela oči. Tehdy jsem pochopila význam rčení „na tachometru dvacet a v očích smrt“, dvacítkou jsme tedy nejeli, řekla bych že možná i desítkou. Se smíchem teď vzpomínám, ale tehdy mi bylo úzko. Ale do Amálina údolí se prostě jinak než z kopce nedostanete, ať jedete odkudkoliv. Je tu krásně, ale prochozené to zde nemám a já píši jen o místech, kde jsem skutečně byla.

 

V Kašperských Horách na severní straně kostela sv. Mikuláše je hrobka rodiny Simlick. Tady v Amálině údolí stávala kdysi jejich sirkárna.

 

 

 

 

Tolik dnešní povídání. Z Kašperek jsme se vraceli domů přes Sušici. Malý usnul v autosedačce, ale já nezapomněla na můj rituál, dá-li se to tak nazvat. 

 

Kdykoliv se vracím ze Šumavy přes Sušici, nikdy nezapomenu pohlédnout na kapli Anděla Strážce, která tvoří výraznou dominantu města. Stojí vysoko nad městem, nad Otavou. Nejhezčí pohled na ni je z Hrádecké ul. u Tesca. 

 

 

 

 

 

Zároveň na mne padl i trochu splín.  Budova sušického Sola už nestojí, vedle bývalého Sola jsou nějaké obrovské objekty, které také vypadají „po smrti“, opodál stojí zanedbaná a opuštěná velká budova sušické porodnice. 

 

Druhý den vnouček na obrovskou čtvrtku namaloval mlýn z Buzošné.  Překvapilo mne, jaké detaily si zapamatoval.  Bylo to milé.

MIA

 

   
Komentáře (7)add feed
... : *deeres*
Mio, díky za hezké povídání, hned bych se tam rozjela a courala mimo civilizaci.
Když jsem minule psala o tom , jak jsme v hraničním pásmu osazovali Šumavu smrky ,nenapsala jsem nic o odměně. Nedělali jsme to zadarmo, na konci roku jsme od Lesní správy měli pětidenní bezplatný výlet. Ubytování v Hojsově Stráži a výlety do vojenského prostoru a tak jsem kdysi v půlce šedesátých let byla na Černém i Čertově jezeře. A jedním z výletů byla také Sušice, exkurze v sirkárně, náš nálet do úžasné cukrárny na náměstí a odpoledně koupání Na Fufernách v Otavě.
Když si tak čtu to tvoje povídání, tak si jenom říkám, jak jsme rozmazlení proti našim předkům.
Jedna moje teta, když se po válce vrátila z nucených prací v Drážďanech, neměla se kam vrátit. Stejně tak, jako její budoucí manžel. Teta byla pražská, strejda rodák z Javoříčka, které Němci vypálili´a strejdovi zastřelili všechny mužské příbuzné. Strejda byl kovář a tak si koupili kovárnu v malé vesnici na úpatí Jeseníků. Než se strejda jako kovář zavedl, museli si nějak obstarávat základní potraviny, až z Olomouce, nebo Šumperka.
Teta vždycky vyprávěla, jak chodili na vlak přes kopec pět kilometrů , v zimě metrovým sněhem a s nákladem zase přes kopec zpátky domů. Dneska tam u baráku staví autobus a každý má alespoň jedno auto.

únor 22, 2018 10:07
... : mia I
deeres říkám si to samé, že jsme rozmazlení. Po dlouhých zimních večerech jsem si díky digitalizaci kronik četla v některých z nich a bylo to leckdy hrozné čtení. Po roce 1945 po odsunu Němců bylo v pohraničí málo pracovních sil a ti co přicházeli byli často reemigranti, neuměli číst a psát, věřili pověrám.. Nemohli tudíž naučit ani svoje děti učební látce a ani o to zájem neměli. Být učitelem ve třídě, kde bylo až 5 národností dětí bylo náročné. Budovy ve špatném stavu, po odchodu americké armády a Němců vyrabované, rozbitá okna, bez elektřiny, bez vody, bez pomůcek. Hodně dětí propadalo. Učitelé byli neustále přesouváni. Velkým problémem v pohraničí byl alkoholismus, rodiče opíjeli i děti..

V některých místech byla situace těsně po válce kritická a napjatá. Ve Volarech, kde žilo běžně 4000 Němců bylo těsně po válce dalších 16 000 uprchlíků čekajících na odsun do německého vnitrozemí , americká armáda, naše armáda a noví čeští osídlenci. Po odsunu Němců katastrofální nedostatek pracovní síly. Když k tomu připočteme , že v takových nadmořských výškách se nedá vypěstovat všechno, bylo to tvrdé. A rozmary počasí k tomu.
únor 22, 2018 10:40
... : mia I
ono je to také dodnes znát, kde byli čeští osídlenci a v které vesnici reemigranti z Rumunska (Slováci). Tam kde byli čeští osídlenci, jsou pěkné vesnice, kde byla převaha reemigrantů je to "důvoda".
únor 22, 2018 10:53
... : alka..
Nemusíme chodit na Šumavu. Fungovala jsem na Dolních Mísečkách.Jezdila tam stará paní,která jezdila s rodinou na tuto chatu v šedesátých letech lyžovat.Autobusem do Špindlu,pěšky do kopce.Všechno v rukách v lepším případě na sáňkách.Na chatě žlab se studenou vodou,na pokojích kamínka. Všechny potraviny sebou a co došlo,nebylo,nebo zas do Špindlu.O vlecích nemluvě.
únor 22, 2018 11:38
... : Míša šíša
Mio, přidávám se k pochvale za hezký článek a super fotky.
Chápu to správně, že ten kamenný dům Karlina pila (1.foto) byl zbourán a místo něj postaven dům (2.foto)?
únor 22, 2018 11:58
... : mia I
ne , ne Míšo. Ty fotky jsem vyfotila nyní, v lednu. Je tam ještě jeden dům, ten se na Kudlu nevešel, je obydlený. Původní foto zde http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=26899. Je to tam trochu jiné než kdysi. Jinak Daniela přidala fotku Wagnerky z internetu, ale jak píšu v článku, z torza Wagnerky je v současné době ještě menší torzo.
únor 22, 2018 12:31
... : mia I
únor 22, 2018 12:36
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]