O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

POZVÁNKA NA SUŠICKO - II. PDF Tisk E-mail
Pondělí, 16 březen 2009
Přejít na obsah
POZVÁNKA NA SUŠICKO - II.
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 



     Nejcennější sušické stavby se soustřeďují na obdélníkovém ústředním náměstí, které je památkovou zónou. Zachovala se tu řada měšťanských domů z pozdní gotiky a renesance. Ornamentální sgrafitová výzdoba stojí zvláště u některých za bližší prozkoumání. Třeba nárožní Voprchovský dům (čp. 40) s pozdně gotickým portálem a vysokou renesanční atikou, kde dnes sídlí muzeum. Anebo Stará lékárna (Rozacinovský dům, čp. 48),  či dům zvaný Fialka.


     Celému náměstí ovšem vévodí uprostřed stojící mohutná dvoupatrová radnice s věží. Dnešní podoba je sice výsledkem přestaveb někdejší renesanční radnice poničené požárem, ale dojem ve vás nádherná budova určitě zanechá i tak. Pozůstatkem původní radnice je renesanční portál v přízemí. V radničním průjezdu je umístěna pamětní mramorová deska, snesená z někdejší Klášterní brány, která připomíná stavbu hradeb v roce 1322. Před radnicí stojí kašna. Tady by si měli dát všichni pozor, aby nepřešli přes kámen, který je zasazený do dlažby v její blízkosti. Sušická pověst totiž varuje, že kdo jej překročí, toho stihne neštěstí...

 

 

 

 

 

     Ano, Sušice se proslavila výrobou zápalek, ale je také městem vodáků. Na náměstí sídlí muzeum Šumavy, kde Vás jistě zaujme mechanický betlém, expozice sklářství a sirkařství. Po dobrém obědě si vyjedeme na vrch Svatobor s rozhlednou. Na Svatobor se dostaneme ze Sušice po silnici 187 směr Hrádek.  Svatobor je zalesněný vrch nad Sušicí ležící 845 metrů nad mořem. Na vrcholu, opředeném mnoha pověstmi, stávala již od roku 1890 rozhledna a turistická útulna Klubu českých turistů. 8. května 1934 byla zchátralá rozhledna s útulnou zbořena a na jejím místě byla během tří měsíců postavena rozhledna nová a útulna o rok později.

 

     Likvidace staré rozhledny a výstavba nové rozhledny i chaty byla zadána sušickému staviteli Karlu Hourovi. Celkový náklad tehdy činil 250 tisíc korun. Rozhledna je vysoká 32 metrů a poskytuje nádherné rozhledy na Šumavu. Ze sušického náměstí vás červená turistická značka dovede za hodinu až na vrchol (značka pak pokračuje na Velhartice). Žlutá značka vede na Svatobor z Hrádku u Sušice. Celý kopec Svatobor skýtá ohromný potenciál pro rozvoj cestovního ruchu, kterým se zabývá projekt města Sušice „Svatobor žije“.

 

     Z rozhledny pokračujeme na národní kulturní památku, hrad Velhartice. Připravte se na vtipné průvodkyně, které Vám připraví několik hádanek. Například zda tušíte, kolik šatů potřebovala hradní dáma za svůj život. Tipy návštěvníků se různí a na odpověď „patery" všichni nevěřícně kroutili hlavami. Mj. nabídka na ubytování je na Sušicku velmi bohatá, jak v penzionech, tak kempech.

 

 

 

MIA

 

 

Komentáře (5)add feed
Moc hezký povídání. : mamča
Na Svatoboru jsem byla několikrát, ale vždycky byla mlha jako mlíko, takže o výhledech nemohlo být řeči. Ale okolí Sušice je krásný kousek světa. Můj manžel tam byl na vojně, tak tam zná spoustu krásných míst, kam ani stezky nevedou.
Škoda likvidace sirkárny, spousta lidí přišla o práci, a té světoznámé tradiční výroby je také nenahraditelná škoda.
březen 17, 2009 08:02
mamčo : mia
poděkování patří Daniele-ona je ten "šéfkuchař",který do toho mého začátečnického pokusu dodá ty ingredience,aby výsledné dílo
březen 17, 2009 08:12
... : mia
bylo jak má být.Hezké ráno
březen 17, 2009 08:13
Mio, je to moc pěkné a musí tě to : Eva
i dost těšit psát, ne? To, že tam zrušili tu sirkárnu mi přijde děsně líto. Sice chápu, že se svět mění, ale některé věci, jako sirky, sklo, porcelán aj. mi přišly pro nás zcela typické. A též se obávám, že zrušit něco umí každý v*l, ale něco založit znovu, to dá úplně jinou práci a úsilí. A také je mi dost líto těch zaměstnanců, neb tam asi nebude extra moc jiným příležitostí k práci, ne?
březen 17, 2009 09:14
Při čtení o sirkárně : Vodoměrka
jsem si vzpomněla na dědu, který sbíral ty obrázky z krabiček od sirek... měl jich plnou krabici a já si je coby školačka prohlížela a vybírala zvlášť ty, co se mi líbily nejvíc a dávala jsem si je do velké zápalkové krabičky a děda se vždycky zlobil, že jsem mu je rozházela, že je měl seřazené... sice nikdy neuměl říct, podle čeho je seřadil, ale nějaký svůj vlastní systém v tom asi měl smilies/wink.gif smilies/wink.gif smilies/wink.gif
březen 17, 2009 18:57
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]