O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PAMATUJETE NA ČERNOBYL? PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 13 duben 2017
Přejít na obsah
PAMATUJETE NA ČERNOBYL?
Strana 2
Strana 3
Strana 4

 


 

 



       Laureátka Nobelovy ceny za rok 2015 Světlana Alexijevičová, běloruská investigativní novinářka a spisovatelka, se ve svých knihách se zabývá dramatickými událostmi své země, jakými byly druhá světová válka – Válka nemá ženskou tvář (У войны не женское лицо, česky 1987), černobylská katastrofa – Modlitba za Černobyl (Чернобыльская молитва, česky 2002), válka v Afghánistánu – Zinkoví hoši (Цинковые мальчики) a rozpad Sovětského svazu – Doba z druhé ruky (Время second-hand, 2013).
 
 
Image result for svetlana alexievich nobel

 
       Všechny tyto knihy jsou součástí jejího velkolepého projektu jakési kroniky, vytvářené z autentických hlasů lidí, s nimiž se setkala, který nazývá Autobiografie jedné Utopie neboli Historie rudého člověka. Pracuje na něm již 35 let a vytvořila a vybrousila pro něj specifický žánr tvořený mozaikou úryvků stovek rozhovorů a interview s nejrůznějšími lidmi, nazývaný některými kritiky „románem hlasů“.
 
       Její knihy na pomezí beletrie a investigativní žurnalistiky byly přeloženy již do 43 jazyků, vyšly v 73 zemích a autorka za ně byla oceněna řadou prestižních cen v Německu, Švédsku, Polsku, Francii a USA, mimo jiné Herderovou cenou (1999), National Book Critics Circle Award (2005), Mírovou cenou německých knihkupců (2013), Prix Médicis essai (2013).
 
       8. října 2015 se stala držitelkou Nobelovy ceny za literaturu za rok 2015.

      Je celkem pochopitelné, že byla jako důsledná kritička diktátorského režimu Alexandra Lukašenka perzekuována a v roce 2000 musela Bělorusko opustit. Žila v Paříži, Gothenburgu a Berlíně. V roce 2011 se vrátila do Minsku, avšak její knihy jsou v její vlasti dodnes na indexu.
 
 
 Tuto a další knížky  Svetlany Alexijevičové vydalo
 

 

 

 

 

Jako ukázka byla použita úvodní "Historická poznámka" 

z knihy Modlitba za Černobyl

 

 
 

VZPOMÍNÁTE

– pokud tedy jste už byli na světě –

kde jste byli a co jste dělali v době černobylské katastrofy?

 

 

 

Komentáře (10)add feed
Jo, vzpomínám... : Myška
Díky našim soudruhům a jejich utajování této katastrofy jsem vesele jezdila po venku s kočárkem, ve kterém spal 1,5 měsíční syn.
duben 14, 2017 10:57
... : *deeres*
Já to vím také přesně. S šestiletou dcerou jsem se 1.května povalovala a opalovala u Vltavy ve Veltrusech. Byl nádherný první máj, sluníčko pálilo a všechno kolem bylo rozkvetlé a nádherně jarně zelené.
A za čtyři roky jsem si nahmatala první nádor na štítné žláze.
duben 14, 2017 12:10
... : Mikin3
Ja uz byl v te dobe doslova "za vodou", tedy v Kanade a prvni zprava kterou jsem slysel byla, ze ve Svedsku odstavili nejakou jadernou elektrarnu kvuli tomu, ze tam namerili zvysenou radioaktivitu. Ale ze nemuzou najit kde jim to uchazi.....
Komousi tehdy lhali jak vztekli. Dokonce pustili na Ukrajinu cyklisticky Zavod miru, jen aby ukazali ze o nic nejde.
Waldemar Matuska pozdeji vzpominal, ze kdyz s manzelkou Olgou zvazovali zda emigrovat nebo ne, bylo prave tohle lhani posledni vec, ktera rozhodla......
duben 14, 2017 15:56
... : bb2
Docela přesně :-) Právě mi totiž začínal svaťák, a tak jsem v patek odjela na chalupu, abych se mohla ten týden v klidu pilně připravovat. Dojela jsem vlakem do blízkého městečka, tam na me čekal můj kluk s autem a spolu jsme odjeli na chalupu. Víkend jsme nevylezli z postele a i pak jsme studovali uplne jiné než maturitní předměty :-) koncem týdne jsme odjeli ke kamarádovi na chatu u přehrady, kde byla slezina přátel mého kluka, se kterymi chodil na čundry, a jejich holek. Tam se sedělo u ohně cele dny a noci, hrálo na kytaru, zpívalo, grilovalo a tak různorodých :-). Pár šílenců pod vlivem se vykoupalo v přehradě ;-)
A tam někdy nějak padla zmínka, že se něco stalo. Asi čtyři roky pote, to už jsem mela malou dceru, jsem musela ambulantně absolvovat drobný gynekologický zákrok. Spousta kamarádek a známých také. Bylo to jak epidemie. Říkalo se, že to má souvislost s Černobylem.
duben 14, 2017 23:48
... : bb2
Jo,a odmaturovala jsem tzv. za šest. Čili čtyři jedničky a jedna dvojka. Rodiče byli lehce zklamáni, očekávali samé jedničky, když jsem mela tolik času a klidu na přípravu :-))
duben 14, 2017 23:51
... : doktor
Je tato katastrofa stále živá.Naší zem zasáhla jedovatá vlna a soudruzi se ze všech sil snažili národ přesvědčit,že to vlastně nic pro nás neznamená.Kijevem se jel závod míru (cyklistický).Zpustošenou zem jsme měli možnost spatřit až po r.90.Vzpomínám na potravinové embargo,o kterém byli informováni všichni kteří projížděli naší zemí. Vzpomínám na vojáky,kteří v lehkých uniformách byli nahnáni na odklízení katastrofy a tím byli odsouzeni na smrt.Vzpomínám na město duchů.Vzpomínám na oběti této hrůzné události.
duben 15, 2017 14:47
... : d@niela
jedna známá bydlící kousek opodál, pracovala v Řeži. Takže si hned přinesla domů takový to udělátko, co při přítomnosti zvýšeného záření vrčí.

Když jsme to například daly dětem po návratu z venku k vlasům nebo k nohám, tak to přímo řvalo... Stejně tak všechny ty kytky na lodžii. Takže nechodit moc ven a stále se hned sprchovat. A všechno "zelené" vyhodit... Jenže - to jsme věděly jen my a pár nejbližších...

Taky jsme ten rok už nic, co vyrostlo venku, nekupovaly. Ale stejně...
duben 18, 2017 14:38
... : bb2
Před časem jsem slyšela na to téma mluvit Danu Drábovou. Říkala, že tehdy naměřené hodnoty nebyly zdaleka nebezpečné, že větší škody nadělala neinformovanost, což podněcovalo fantazii lidí k vytváření katastrofických scénářů a o přímé ohrožení zdraví nešlo. Záludnost je právě ve slově "přímé". Matně si vzpomínám, že táta o tom hodně mluvil s kamarádem fyzikem, tehdy naměřené průměry byly celkem neškodné, snad zlomky toho, co člověk vstřebá během života tak jako tak z okolí. Problém byl hlavně v dlouhodobých dopadech, poločas rozpadu některých složek radioaktivního záření je desítky let, nebudu teď hledat info na netu, to si každý dohledá, a kvůli tomu dlouhému poločasu rozpadu se postupně dostaly tyto radioaktivní složky do potravního řetězce.
To je dlouhodobý efekt, a okamžitý dopad byl individuální. To je jako s alergiemi, někomu nevadí pyly celý život, někdo chytí v dospělosti alergii a někdo od mládí trpí jak zvíře.

Danielo, nějaká drobná opatření k ochraně lidí se udělala, ale nevím jak účinná - vím, že dva tři roky po Černobylu bylo méně Sunaru. Mléčné výrobky z mléka z Moravy a Slovenska taky dočasně zmizely z pultů.

My v širší rodině jsme užívali nějaké bylinné extrakty, tinktury z ženšenu a nějakých bylin, nevím už jakých. Asi to mělo efekt, protože děti nás i bratranců byly zdravé a žravé, bez alergií, bez poruch chování ;-)
duben 18, 2017 15:28
Ja o radioaktivite cetl, : Mikin3
ze skodi jakekoliv mnozstvi. I to co dostavame at chceme nebo ne z vesmiru, ze zeme nebo z rentgenu u zubare. Takze ty "bezpecne" hladiny radioaktivity jsou spise pro orientaci. Aby se vedelo, co je relativne prijatelne a co ne. Ta katastrofa v Cernobylu ve svem konecnem ucinku zabijela lidi doslova vsude. Nebyla jedina, ale byla zdaleka nejhorsi.
V Rusku maji kouzelne jezirko, na jehoz brehu nachytate smrtelnou davku za pouhych 5 minut....
http://vtm.e15.cz/karacaj-je-jezero-smrti-nejspinavejsi-misto-na-svete
duben 18, 2017 18:26
přesně tak, Mikine, : bb2
proto vidím záludnost v tom "přímé ohrožení". Přímo nás ohrožuje máloco, pokud se nevypravíme do centra válečného konfliktu nebo tam, kde hnízdí jedovatí hadi ;-) Nejvíc nás ohrožuje naše vlastní prostředí. To, co se v nás střádá.

Proto souhlasím s Drábovou, že neinformovanost měla opačný efekt - zbytečnou paniku a šeptandu, ale skoro nikdo se nezabýval tím podstatným. Kdo na východní Moravě, na Slovensku následných pět, deset, dvacet let nesbíral houby, nejedl divočinu, nekonzumoval mléko a mléčné výrobky z místních zdrojů, nepěstoval si ""zdravou"" vlastní zeleninu, ovoce..?

duben 22, 2017 12:24
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]