O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

DOMÁCÍ MÁSLO KROK ZA KROKEM PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 12 říjen 2017
Přejít na obsah
DOMÁCÍ MÁSLO KROK ZA KROKEM
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
 

 

 

 

 

 

 

Teprve ve chvíli, kdy porovnáte chuť domácího másla s máslem kupovaným, ihned pochopíte, zda jeho příprava v domácích podmínkách za to stála.

 

Jakmile si dáte domácí máslo na jazyk, máslo se rozplyne a jeho chuť zmizí stejně rychle, jako se objeví. Je doslova lehoučké, voňavé a sladké a rozhodně vás nebude obtěžovat žádné vědomí osmdesátiprocentní tučnosti nebo tukem olepený vnitřek úst.

 

Je to takový malý zázrak a zároveň návrat k tomu, co je dobré a původní a co bychom si měli brátit zuby nehty před tou částí potravinářského průmyslu, která se zvrhla špatným směrem.

 

 

 

DOMÁCÍ MÁSLO OPROTI KUPOVANÉMU JE CHUŤOVÁ VÝHRA

VE VÝŠI ASI TAK TISÍC PROCENT.

Každý si pak už musí rozhodnout sám za sebe, zda tenhle chuťový zisk převáží nad finančním hledis-kem a 15 minutami práce. U nás doma rozhodně ano. Třikrát podtrženo. Domácí máslo je součástí naší lednice bez ohledu na máslovou krizi, která zuří za okny.

 

 

FLORENTÝNA

 

 

 

Komentáře (11)add feed
... : Míša šíša
Já ještě pamatuju, když jsem byla malá, jak strejda a teta měli svoji krávu a stloukali doma máslo v dřevěné máselnici. To dnešní děti už nikde neuvidí.
Máslo jsem sama jednou zkoušela dělat, není to nic těžkého. Jako takové úskalí vidím závěrečné oplachování másla, což se musí dělat několikrát a člověk tak vyplácá spousta vody. S tím Florentýna ve své kalkulaci nepočítala, tudíž v globálu vyjde domácí máslo ještě dráž než uváděla.
Na domácím másle mě zarazilo, jak je oproti tomu kupovanému světlé (skoro až bílé). Čímpak nám jej výrobci asi tak dobarvují?
říjen 13, 2017 07:57
... : *deeres*
Míšo šíšo, v lepším případě je to krmivem, nebo přibarvováním mrkví, ale kdo ví? Také si pamatuji na máslo u dědy, doma vlastnoručně stloukané, chutnalo a vypadalo jinak. Jinak chutnalo i vypadalo krájené solené máslo z Ruska, které se prodávalo na váhu. A pak bylo máslo dvojka, jednička a výběrové, kolik měly procent mléčného tuku netuším, ale dvojku jsme běžně přepuštěnou používali na jíšku, nebo smažení řízků. Jednička, ta bývala v chladné komoře, uskladněna v kameninovém hrnci, naplněném vodou. Tak bylo snadno roztíratelné a já ho v dětství snědla na tuny, jen tak namazané na chleba, k snídani s culifindou.
Doma stloukané máslo z koupené šlehačky se opravdu nevyplatí, cenově a už vůbec ne tou prací. Sice je to snadné, ale kdo to má potom v kuchyni uklízet.
Ve středu jsem si byla v Tescu pro chleba a tam byly úplně volně dvě krabice másla , kus za 52,-Kč. Tak nevím, proč ty bitvy o máslo, co ukazují ve zprávách. Možná tohle máslo nikdo nekupoval, protože je dovezené z Polska, tam jim zřejmě EU ty krávy nezlikvidovala.
Na obalu žádné přidané hodnoty neuvádí, jenom 82% mléčného tuku a nula, nula, nic - sůl, cukry, bílkoviny. Úplně stejné složení, jako má máslo z jihočeské Madety. Madeta navíc uvádí informaci : obsah soli je způsoben přirozeným výskytem sodíku
Záruka polského másla je do konce října. Ale žlutý je!
říjen 13, 2017 08:51
... : Bara
Maslo se zdrazilo i u nas v Holandsku, zrejme je v Evrope nedostatek smetany. EU vyhlasuje ruzne kvoty kolik se muze vyprodukovat mleka, to zavisi na poctu krav a u nas se k tomu jeste pridalo povolene mnozstvi vznikleho hnoje, coz ovlivnuje kvalitu spodni vody. Takze podle zprav, hodne zemedelcu prestava pestovat kravy, navic to, co dostavaji za litr mleka, z toho se pry bez dotace neda vyzit.
Jen pro orientaci, nejlacinejsi maslo stoji u nas momentalne 1,79 eura (drive stalo 1,09 eura) a pak se cena ridi podle znacky, nektere presahuji 2 eura.
říjen 13, 2017 12:15
... : Milene
Množství vzniklého hnoje? Budete muset chovat nehnojné krávy. Hnojná kráva - hodně hnoje. Nehnojná kráva - málo hnoje. smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif
říjen 13, 2017 13:03
... : *deeres*
Omezovat množství hnoje, tak to mohou jenom ekologové od plotny. Nejlépe ty krávy nechovat vůbec, klidně si vypouští metan a jsou to ony, co způsobují to globální oteplení. :-)
Možná by se ti chytráci měli poučit o tom, jaký význam má fermentovaná kravská mrva, tedy hnůj pro půdu.
-obohacuje půdu o snadno rozložitelné uhlíkaté a dusíkaté látky, které jsou zdrojem energie, CO2 a přijatelných forem dusíku i ostatních živin.
-obsahuje v sušině asi 1 – 2 % mikroorganismů, které příznivě ovlivňují biologickou půdní činnost.
-obsahuje růstové látky, hlavně heteroauxin.
-je zdrojem vody (obsah 60 – 80 %).
-prostřednictvím org.l. zlepšuje fyzikální a fyzikálně chemické vlastnosti půdy.

Pravidelné hnojení půd chlévským hnojem je pro udržení půdní úrodnosti nezbytné. Jinak dojde k poklesu obsahu humusu a zhoršují se i ostatní půdní vlastnosti. To tvrdí Ústav agrochemie a výživy rostlin.
A jestli v Holandsku chtějí nehnojné krávy, aby netrpěly spodní vody, tak to bude proto, že kravskou mrvu v Holandsku hospodáři špatně uskladňují.
říjen 13, 2017 14:24
... : Bara
No, ono to u nas je trochu jine. Holandsko lezi 7m nize nez je hladina more, proto i ten nazev Nizozemi. Drive se od jara do podzimu pasly kravy na loukach, to je i typicky obraz pro Holandsko, vsude kravy. Ted jsou vetsinou pres toto obdobi drzeni ve stajich, mrva se zachycuje a neprosakuje trictvrte roku do zeme a do te spodni vody. Holandsko je mala zemicka a navic jen rovina. Pole se jednou na podzim pohnoji, to je OK, ale na tech loukach, kde se pasou ty stovky krav a dohromady jsou to tisice krav, to zpusobuje opravdu velky problem......Takze pro nas je vyhodnejsi, mrvu zachycovat, granulovat a prodavat jako hnojivo......
říjen 13, 2017 15:10
... : *deeres*
Dobrá, je to problém místní, ale i tak je jiné řešení. V Praze také nemohou si koně drožkařů ulevit na vozovku, kde se jim zrovna zachce. Stejně tak ve Vídni. Koně drožkářů a fiakristů musí nosit podocasník. Kdyby to bylo tak i u holandských krav, pak mohou sedláci granulovat až do aleluljá a nemusí vybíjet stádo krav, protože nehnojné krávy si nevychovají a nevychovají.
říjen 13, 2017 16:06
... : Bara
Jenze nemuzes srovnavat tech par koni zaprahnutych do drozky v Praze nebo ve Vidni s temi tisici co "kakaji a curaji" nekolikrat denne na holandskych loukach. Muze ti tento problem pripadat desne k smichu a zdat se nelogicky, ale bohuzel tenhle problem Holandani resi. Urcite vis jak vypada kravske lejno, ktera se zapiji do zeme a jak vypada konska kobliha, ktera na vzduchu a slunci uschne. Ovbsem vetsi problem je kravska moc. Ale pokud je jine reseni jak uvadis, sem s nim.
Nikde jsem neuvadela, ze se vybiji stada krav protoze moc s***u, pestovat kravy na mleko neni momentalne lukrativni a maso ze stare vydojene kravy se taky nehodi na biftek, a kdyz k tomu jeste dostanes kvotu kolik muzes "vyprodukovat" hnoje, tak zemedelci proste neobnovuji stada.
Ja jsem to tady zminila jen okrajove, slysela jsem to ve zpravach, jsem presvedcena, ze na tom urcite neco je, ale mam dojem, ze ty mas jine mineni, a abych se priznala, nemam chut do dalsi diskuze, nejsem odbornik....
říjen 13, 2017 19:31
... : *deeres*
No, srandu z toho nemám, určitě to problém je. Jenže zrovna Holandsko bývalo proslulé produkcí mléka a hlavně následně výrobků z něj. Co bude s farmáři, pokud razantně zredukují stáda? Řešení samozřejmě je, i tady jsou krávy, nebo spíše jalovičky, určené na maso, chované celoročně pouze na roštech. Jenom je na ně hodně smutný pohled. Když jde někdo kolem, tak se navalí na ohradník a dožadují se pohlazení a zeleného žvance.
říjen 13, 2017 19:54
... : Josef Kouba
Babička mi nalila smetanu do flašky od piva, uzavřela závěr, ukázala mi jak s lahví v rychlém tempu jezdit lahví po klíně. Netrvalo dlouho a bylo máslo hotové. Podmáslí vyteklo první a potom v jakých si pucích babička vyklepala z lahve máslo. Jak chutnalo nevím. Bylo mi 5 let.
říjen 15, 2017 09:11
... : Lenka1
Mám lepší nápad, jak snadno vyrobit máslo.

Nalijte si smetanu do flašek, zavřete, hoďte to do kufru auta a absolvujte cestu Praha - Vyškov po slavném tankodromu, který se nevím proč jmenuje dálnice D1.

smilies/grin.gif
říjen 15, 2017 17:07
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]