O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PERKELT ZE TŘÍ SUROVIN OD FLORENTÝNY PDF Tisk E-mail
Neděle, 13 září 2015
Přejít na obsah
PERKELT ZE TŘÍ SUROVIN OD FLORENTÝNY
Strana 2

Sotva se někde řekne perkelt, okamžitě mě napadne souvislost s rychlou večeří. Přestože perkelt zavání maďarskými vůněmi plnými papriky a dlouhým dušením, pravda je to jen z jedné poloviny. Paprika rozhodně ano, ale dlouhé dušení v žádném případě. Když už, tak krátké vaření, ale k tomu se ještě dostanu.Perkelt je takový vzdálený příbuzný guláše. Obsahuje maso nakrájené na kostky a obsahuje cibuli a papriku. Tam ale veškerá podobnost končí a začíná kuchařův jásot nad tím, jak je to snadné a rychlé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PERKELT VS. GULÁŠ

 

 

Výhoda perkeltu nad gulášem by se dala shrnout asi takto:

 

  • Perkelt nemusíte zahušťovat. Dokonce by jakékoli zahuštění bylo proti dobrým maďarským mravům.
  • Na perkelt stačí jen pár základních surovin. Vystačíte si s cibulí, trochou tuku, masem, mletou paprikou, další trochou mleté papriky a možná přisypte ještě špetku papriky, ať to má barvu.
  • Perkelt je vařené jídlo, má tedy tu nejzákladnější, nejjednodušší tepelnou úpravu, kterou si lze představit. Oproti tomu guláš už patří do kategorie dušených pokrmů, které dají trochu víc práce.

 

 

     Doufám, že jste se zarazili u třetího bodu, kde jsem naznačila, že jde o vařené maso. Za časů našich babiček a prababiček se na vařené maso pohlíželo s úctou hodnou nedělního stolu. Pak jsme změnili názor a dnes se raději rozplýváme před rychle opečeným biftekem, takže na obdiv k vařenému masu nezbývá dost kapacit. V případě perkeltu by to ale byla velká chyba, kterou doufám neuděláte.

 

     Přestože se jedná o vařené maso, chutná báječně. Ono totiž jde o to, v čem se tohle maso vaří. Využívá se tu ohromné síly, která pramení ze spojení tří ingrediencí — tuku, cibule a papriky — a která dá chuťový základ vodní lázni pro maso.

 

     Puritánské verze receptu na pörkölt trvají pouze na sádle, cibuli, paprice a masu. Chuť máte šanci ovlivnit především v počátku vaření, když si chystáte aromatickou tekutinu, ve které se bude maso vařit. Pak už musíte nechat pracovat jen teplo a trochu času.

 

 

Postup při vaření:

 

  1. Rozehřejte sádlo a poctivě na něm opečte nadrobno nakrájenou cibuli do světlé, nazlátlé barvy. Potom přisypte papriku, rychle rozmíchejte a hned zalijte vodou, aby nestačila v tom horku zhořknout. Osolte.
  2. Do tohoto základu vložte nakrájené maso a nechte pozvolna vařit doměkka. Když si jako hlavní surovinu zvolíte kuřecí stehna, budete mít za půl hodiny hotovo. V takovém případě vás prosím, nepoužívejte kuřecí kůže. Ty se dají jíst, jen pokud jsou vypečené dozlatova a dokřupava, což se v tomhle případě opravdu stát nemůže.
  3. Posledních 30 minut vaření nechte jídlo odkryté, aby se voda mohla odpařovat a šťáva k masu trochu zhoustla.
  4. Podávejte s drobnými těstovinami ideálně maďarského původu, jako je třeba tarhoňa. Rýží nebo bramborami však taky nic nezkazíte.

 

To je celé.

 

 

 



 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]