O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ITALSKÁ BÍLÁ OMÁČKA PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 24 únor 2011

Tohle co vám dnes nabízím, je druhá a základní Italská omáčka. Těstoviny promíchané s máslem a sýrem mají dlouhou historii v Itálii i v zahraničí. Historie říká, že jídlo vynalezl Alfredo di Lelio v jeho restauraci Alfredo Alla Scrofa v roce 1914 jako variace fettuccine al burro, tedy fettuccini s máslem. Když bylo máslo přidáno před vložením fettuccini do servírovací mísy, bylo to Doppio burro (dvojité máslo).

 

 

 

     Di Lelio zdvojnásobil množství másla v míse před vložením fettuccine (tedy tripio burro - trojité máslo), a začal to dělat pro svou těhotnou manželku, která měla potíže udržet potravu. Alfredo přidal nové jídlo do menu restaurace, když jeho manželka začala jíst znovu.

 

Nejdříve ale, jak správně uvařit těstoviny:

 

     Správně, to znamená přímo podle učebnice. Někdo je prostě vaří v hrnci s vodou a pak je slije přes cedník, někdo je z vody vyloví cedníkem, někdo má na to hrnec, jako ten na obrázku. Dvojitý, ,když jsou těstoviny uvařené, vnitřní hrnec se povytáhne, voda vyteče. Možná někdo vaří těstoviny tak často, že se mu to vyplatí. Já bych teď rád sáhl na úplně druhý konec postupů, jak těstoviny uvařit. Představte si restauraci, ne moc velikou, na večeři přijde sotva pár set lidí. Kolik by tam museli mít hrnců s vařící vodou, připravených, až přijde objednávka...

 

     To je prostě nemožné, to nejde. Řeší se to tak, že těstoviny předem uvaří, ale nedovaří. Vodu slijí a propláchnou studenou vodou, aby

 

1) ihned zastavili vaření,

2), aby spláchli škrob, který by vše slepil do jediné hmoty.

 

     Já vím, že to odporuje tomu, co jsem napsal výše, ale je to ten jediný způsob, jak to vyřešit. V kuchyni mají jeden veliký hrnec s vroucí vodou, a jak objednávky přicházejí, prostě naberou studené a nedovařené těstoviny do kolandru, to je takový ten kuželovitý cedník, šoupnou do vařící vody a nechají ohřát a dovařit. Co tím chci říct je, že praxe a učebnice se mohou zatraceně lišit, ale jak říkám vždy a znova - je to vaše kuchyně, vaše nudle a vy to budete jíst. Jak si to uvaříte, je na vás a jak vám to bude chutnat, je taky vaše věc, mé city neurazíte.

 

A teď k té omáčce:

 

     Dlouhodobý zákazník líčil, že di Leliovu restauraci proslavilo, když Mary Pickford a Douglas Fairbanks se zastavili a zamilovali  do tohoto jídla na jejich líbánkách v roce 1927. Jako výraz vděku mu dali zlatou vidličku a lžíci spolu s fotografií z jejich pobytu v jeho restauraci. On hrdě vystavil fotografii na zdi. Pickford a Fairbanks pak servírovali toto jídlo pro své přátele a spolupracovníky, když se vrátili do Hollywoodu. Znalost o této novince se rychle rozšířila.

 

 
     Alfredo di Lelio nakonec odešel v roce 1938 do důchodu a prodal restauraci, fotografie a vůbec všechno, dědečkovi Mario Mozzetti. On drží jméno restaurace, menu, tradiční receptury. Restaurace stále funguje, provozována na Mario Mozzetti. Když se pak Řím připravoval na velké náboženské slavnosti v roce 1959, někteří místní podnikatelé oslovili Alfredo di Lelio a nabídli mu postavit novou restauraci.

 

     Už byl v důchodu, ale souhlasil, že přijde a bude vítat zákazníky. Když přišel náboženský svátek, staří zákazníci a pamětníci přišli, vyfotografovali je a fotografie jsou vystaveny na zdech "nové" restaurace, která se nachází na náměstí Piazza Augusto Imperatore 30, pár bloků na sever od původního umístění.


     Tato expanze pokračovala v roce 1977, kdy Alfredo II a Guido Bellanca otevřel novou "Alfredo's" v Rockefellerově Centru v New Yorku. Stěny restaurace jsou vyzdobeny kresbami Al Hirschfeld - včetně záchodů. Další Alfredo je otevřena v Epcot u Walt Disneye Worlf v Lake Buena Vista. Od září 2007, pobočka Epcot je uzavřena.

 

     Fettuccine Alfredo je dnes všudypřítomné v italských restauracích ve Spojených státech. V Itálii a v Evropě, je jméno "Fettuccine Alfredo" v podstatě neznámé, ale široce známé jako "Pasta in bianco (těstoviny v bílém)" na jihu Itálie, kde je více obvyklé servírovat těstoviny s olejem, a " pasta al burro (s máslem) "na severu, kde je typičtější. Másla je obvykle méně než v americké verzi a smetana se používá zřídka.

     Chcete-li Alfredo v tradičním italském způsobu, uvařte nudle jako obvykle, zatímco nastrouháte spoustu čerstvého parmazánu. Zceďte nudle, a vmíchejte máslo v teplé pánvi. Potom přidejte smetanu, strouhaný parmezán a další máslo. Promíchejte znovu před podáváním, přidejte sůl a pepř podle chuti. Můžete také přidat přísady jako petržel nebo muškátový oříšek. Pro složitější chuť zkaramelizujte cibuli a česnek v pánvi před přidáním mléčné složky. Pokud chcete přidat přísady, jako je zelenina a maso či uzenina, dejte je navrch těstovin před zalitím omáčkou. Můžete také zahustit tuto omáčku jíškou.

 

 

 

Alfredo sauce

Recept restaurace Olivová zahrada (olive garden)

 

g
½ litru smetany
osminka másla
2 lžíce Lučiny
1/2 - 3/4 hrnku strouhaného parmazánu
1 lžička sušeného česneku

 

 


      V rendlíku smíchejte máslo, smetanu a Lučinu, rozpusťte za stálého míchání. Přidejte parmazán a česnekový prášek. Vařte na mírném plameni 15 až 20 minut. Dochuťte solí a pepřem. Další omáčka, blízká Alfredo, je ze sýra, vlastně jakéhokoli z rodiny modrých plesnivých. Netroufám si je jmenovat, podle Wikipedie je jich 85 a to ve výčtu chybí Niva! Recept je na Gorgonzola, ale sáhněte směle po kterémkoli. Je výborná opět na těstoviny, například s Prosciuto šunkou (tuším se jí doma říká pršut), nebo kuřetem na drobno posekaným.

 

Gorgonzola omáčka

250 ml smetany
80g Gorgonzoly
100 ml mléka smíchané s 2 lžičkami Maizeny
Sůl a pepř podle chuti


Zkombinujte všechny přísady a omáčku nechte vařit, dokud se sýr jemně roztaje a omáčka zhoustne.

 

x x x x x  

 

A na závěr, píšu tady o Gorgonzola omáčce.  Gorgonzola patří do rodiny sýrů plesniváků, je jich podle Wikipedie 85 druhů a to tam prosím není česká Niva. Takže, klidně na to vezměte kterýkoli a pojmenujte si majdu podle něj.

 

A jako vždycky vám přeju dobrou chuť,
Michal


Další spoustu receptů najdete v Grilovací kuchařce

 

 

 

Komentáře (2)add feed
Jé, Gorgonzolou děláme : wendy
přidávám do ní ještě šalvěj a sušené houby, a nedá se ošidit, s levnějším sýrem to není ono. A na talíři jeto fakt mana nebeská !!!!!! Vřele doporučuji.
smilies/wink.gif smilies/cheesy.gif
únor 25, 2011 09:02
Alfredo sauce : Aknela
dělám docela často, většinou s kuřetem. Recept jsem si nějak vymyslela a vyexperimentovala a teď koukám, že je skoro totožný s tím z Olive garden. Akorát česnek dávám čerstvý
únor 26, 2011 05:35
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]