O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

Syndicate


TEORIE HOSPODY PRO ZAČÁTEČNÍKY PDF Tisk E-mail
Středa, 05 duben 2023
Přejít na obsah
TEORIE HOSPODY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Strana 2
Některé věci je dobré zdokumentovat a popsat dřív, než dočista zmizí. Nemusí to být zrovna zástupci fauny a flory, kteří se v době tajících ledovců nejsou schopní adaptovat na lidskou blbost. Vlivem globalizace vymírají i starobylé národy, upadají odvěká řemesla, do zapomnění odcházejí pradávné zvyky, například sbírání céček nebo zakládání vlastních blogísků. A kam se třeba poděla tradice ústního vyprávění, cizelovaná stovkami generací? Bude si ještě někdo pamatovat, jak se povídalo při draní peří?

 

 

 

Dnes nahrazují všechno to mezilidské plkání sociální sítě svými fotografiemi, obrázky, klipy, nálepkami, smajlíky a obrázky lilku.

Společně s  povídáním jsou ohrožená i místa, kam si lidé povídat chodili, a mezi ně patří i hospoda. Ano, hospoda, kolébka českého národa a jeho vzdělanosti, kultury a moudrosti, hospoda, jež je ztělesněním i baštou českých hodnot.

 

Stará dobrá čtyřka. Malý průvodce restauracemi za socialismu | Náš REGION

 

 

To vše se dnes otřásá v základech. S hrůzou totiž zjišťujeme, že dnešní mládež už nepovažuje konzumaci nadměrného množství alkoholu za věc hodnou společenské prestiže. Jako by vypití deseti piv a sedmi velkých rumů nebyl hrdinský čin hodný zaznamenání, opakování, dostižení a překonání.

Jako by návrat domů po čtyřech (končetinách, ne pivech) bez peněženky, bez saka a bez sebeúcty nepatřil k přechodovým životním rituálům opravdového Čecha.

Jako by pořádná hospodská rvačka, která nade vší pochybnost rozhodne, které fotbalové mužstvo je lepší, nebyla etalonem skutečného českého hrdinství.

 

Kdepak, dnešní mladí se svými aperoly, proseccy a nealkoholickými radlery nejsou ničím jiným než hrobníky české hospody. Té hospody, která přežila středověk, mocnářství, války, komunismus i neřízené budování kapitalismu, aby nakonec pomalu a bolestivě umírala na latte art. Nadcházející generace už možná hospodu ani nezažijí a budou ji znát jedině z bájného vyprávění starců.

 

Je vůbec možné přiblížit mladým lidem atmosféru a krásu české hospody?

Pokusme se o to.

.

Oficiálně byla hospoda místo, kde jste se mohli za úplatu najíst a napít. Mnohem důležitější ale byla její socializační funkce; šlo vlastně o jakéhosi předchůdce sociálních sítí.

Konverzace v hospodě probíhala v reálném čase a za osobní přítomnosti zúčastněných, kteří se setkávali u tzv. stolů, u nichž tvořili úplně malilinkaté sociální bublinky. Podobně jako na dnešních mobilech hrál i v hospodě důležitou roli počet čárek, který ukazoval sílu příjmu; čím víc čárek, tím silnější příjem.

Displej mobilu vám dnes ukáže maximálně čtyři čárky, v hospodě jich největší borci měli na účtence i přes deset.

 

Profilová fotografie na sociální síti je při konverzaci neměnná a i v nejvypjatějších diskusních momentech má stejně zatuhlý výraz. V hospodě však, díky konverzaci v reálném čase, odpovídala vizuální reprezentace diskutujících jejich momentálnímu stavu a rozpoložení. Rozdíl mezi běžným a aktuálním vzhledem účastníků byl nejmarkantnější v pozdních nočních hodinách, kdy část přítomných simultánně diskutovala na několik nesouvisejících témat zároveň (a dnes bychom řekli, že při tom měli trvale zapnutý Caps Lock), zatímco druhá část osazenstva už byla offline, přepnutá do režimu spánku, v těžších případech pak do režimu hibernace.

 



 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]