[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
FOUKEJ, VĚTŘÍČKU II. - HURIKÁN
Rubrika: [tady a tam]

V západním tropickém Pacifiku se jim říká tajfun (z Kantonského tai-fung, což znamená velký vítr), v Indickém oceánu jsou nazývány cyklóny a v Severním Atlantiku a Pacifiku jsou to hurikány. Na jméně samozřejmě vůbec nezáleží, protože se jedná o ten samý fenomén, který patří k nejničivějším projevům naší jinak milé planety. Hurikán je vlastně takové termoregulační zařízení. Když se na rovníku nashromáždí příliš energie ve formě tepla, je třeba tuhle energii rozprostřít po zbytku planety...

 


”     Jako přenos výborně slouží hurikány, neboli velmi intenzivní tropické bouře. Na rozdíl od klasických bouřek mají hurikány tu výhodu, že se dokáží po dlouhou dobu samy „živit“. Pokud setrvají v oblasti, kde je dostatečně teplý oceán, nastane tzv. pozitivní feedback. Hurikán začne fungovat jako motor, který snadno vypaří teplou vodu, pak si jí sám zkondenzuje, vyprší a znovu vypaří... Proto jediný způsob, jak hurikán zastavit, je většinou jeho kontakt s pevninou, kde přísun teplého „krmiva“ ve formě vody ustane. Ovšem ve chvíli, kdy hurikán konečně na pevninu dorazí, je už většinou tak silný, že všechno a všichni co mu stojí v cestě, mají smůlu. Neukončí přece svou cestu jen tak, ještě jednou všem ukáže, jakou energii v sobě za svou cestu nashromáždil.


     V tuto chvíli se dostávají do hry lidé. Vzhledem k tomu, že přímořské oblasti jsou velmi atraktivní místa, a hurikán často zasáhne hustě obydlené oblasti, jsou škody neuvěřitelné. Velký příval dešťů způsobí záplavy, zvýšená hladina oceánu zaplaví zbytek. Pak se přidá dopad větru, který může překročit 250 km/h a dílo zkázy je dokonáno.


     Podle amerických statistik zatím největší finanční spoušť napáchal hurikán Andrew v roce 1992 s 26,5 miliardami dolarů. Loňská Katrina ho ale velmi pravděpodobně předčí. Konečné škody dodnes ještě nejsou vyčíslené; předpokládá se ale něco kolem 150 miliard dolarů.


     A jak se vlastně vybírají jména pro hurikány? Se pojmenováváním hurikánů začal australský meteorolog Clement Wragge na konci devatenáctého století. Dával zásadně ženská jména, která prokládal jmény politiků, kteří mu moc nepadli do oka. Dnes je situace trochu pragmatičtější, asi zapůsobil vliv feministek a hurikány nyní dostávají hezky rovnoprávně jména obou pohlaví.


     Šalamounsky to vyřešili Japonci, kteří dávají svým tajfunům jména stromů, květin a zvířat. Pro každou oblast, kde hurikány vznikají, se vydávají jména každých šest let a pak se v abecedním pořadí použijí - pokud určitá tropická bouře dosáhne požadovaných parametrů. Když se nějaký hurikán projeví jako obzvlášť ničivý (jako například Katrina, Ivan a nebo Andrew), jeho jméno vypadne ze seznamu. Zbytek seznamu se „recykluje“ a použije znovu. ”


     Zajímavá situace nastala vloni, kdy díky dlouhé hurikánové sezóně v severním Atlantiku došla jména na seznamu. Nastoupila pak písmenka z řecké abecedy a tak jsme mohli například sledovat tropickou bouři Gama a nebo hurikán Epsilon. U Zety naštěstí hurikánová sezóna skončila...


     Předpovědi pro rok 2006 nejsou nijak optimistické, jenom v Atlantiku prý může vzniknout až 10 ničivých hurikánů. Nikdo neumí stoprocentně předpovědět, jak budou silné, či kudy se přesně vydají při svém putování k severu. Jediné, co víme jistě je, že v příštích pár měsících bude pár lidí uvažovat nad tím, jestli jim výhled na oceán za ty trable stojí...


Alenka z Říše divů, Edmonton


P.S. jestli máte pevné nervy, podívejte se, jak to vypadá

(krátké video http://video.google.com/videoplay?docid=2020159736134354063 )

 



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

(Monika - Mail - WWW) 29.06.2006, 06:55:53
podívala jsem se na to video, to je skoro jako tady :D
Ne, opravdu, tam to ale muselo být strašný, vyloženě to odfoukne lidi!

Když na to člověk kouká v nějakém katastrofickém filmu (Wendy - Mail - WWW) 29.06.2006, 07:31:05
je to příjemné mrazení - na gauči s kávičkou, u nohou pes, klid, ticho, teplo tak akorát. Ale zažít to na vlastní kůži bych věru nechtěla. Atraktivní oblasti u moře platí stále svoji daň.

Na jaře jsem projížděl kolem New Orleans. (toulavej - Mail - WWW) 29.06.2006, 09:03:39
Asi 80 mil před městem začaly být vidět zlámaný stromy 2 m nad zemí. Čím blíž městu tím víc jich bylo, v takových pruzích to bylo a nebylo to moc pěkný vidět ty silný stromy zlomený jak sirka. Něco už začali uklízet, ale většinou to ještě zůstalo z loňska. Když to vidí člověk na vlastní oči, lépe si uvědomí tu ohromnou sílu větru. Nechtěl bych tam být v tu chvíli ani za nic.
Já mám před počasím obrovský respekt.

Alenko, (Ceskymo - Mail - WWW) 29.06.2006, 09:07:29
dobre, vystvetlilas to pekne (dokonce i ja jsem pochopila:)), ale co mi neleze do bedny: jak to, ze ty hurikany \"preskakujou\" ruzny objekty? Prece kdyz se neco takovyho riti, tak to musi vzit sebou VSECHNO (a nekdy to taky dela) - a vono zatim ne, jednu strechu tuhle a jeden kravin tamhle, ale mezitim spousta veci zustane na svych mistech... Uz nekdo objevil, jak je tohle mozny?

(Wendy - Mail - WWW) 29.06.2006, 09:45:58
Ono se to jako točí a motá, ne ? Nejede to rovný pruh jako sekačka. Ale zase tak úzký pruh to být nemůže.

Ceskymo, (Aknela - Alenka z říše divů - Mail - WWW) 29.06.2006, 16:25:43
A máš s tím \"skákáním\" na mysli hurikány a nebo tornáda?
Tornáda totiž skutečně hopsají, ničí vlastně jenom tehdy když se dotkne ten rotující sloup země. U některých tornád ten sloup chvíli jede po zemi, pak vyskočí nahoru (a nic v tu chvíli neničí, protože se nedotýká země) a pak zase sjede dolů k zemi a odnese si nějakou tu střechu. Tornáda ale mají dost úzkou trajektorii, nejničivější \"jenom\" tak kilometr širokou.

Hurikány se sice taky točí, ale celé je to mnohem větší, tyhle systémy jsou velké stovky kilometrů, je to prostě veliká bouřka a když to fouká, tak letí většinou všechno...teda podle toho jak dobře to lidi přibili:)))



Mě teď napadlo, (toulavej - Mail - WWW) 29.06.2006, 16:54:49
ale neříkám, že to tak musí být . . .
Co když v tom hraje důležitou roli DUSNO ? Představuju si, že před bouřkou, tím hurikánem, je těžkej vzduch, tlaková níže, prostě dusno. Nebo je někde větší koncentrace vznětlivejch a popudlivejch lidí co se hned hádaj a dělají doma - dusno, čili taky těžkej vzduch. A pak přijde hurikán, všechno roztáčí, ale ten těžkej vzduch jde přece jenom těžko, tak má menší rychlost na tom obvodě co se nachází to dusno. Menší rychlost – menší síla – míň polámaných stromů v tom místě. A jak se to pohybuje vypadá to jako pruh. Ale když se to pak přece jenom roztočí, začne se to chovat jako setrvačník, když je tam ten těžší vzduch a naopak - ale už jinde - to láme stromy daleko víc, zase v pruhu, jak se to posouvá dopředu . . .
Já vím, . . . byl to jenom takovej nápad, zapomeňte na to . . . :-)))


Toulavej:))) (Aknela - Mail - WWW) 29.06.2006, 18:01:53
Zajímavá teorie:)))
Akorát, že nejnižší tlak vzduchu je uprostřed hurikánu (a jakékoliv bouře), takže když se k nám hurikán blíží, můžeme očekávat, že bude ještě dusněji:)

Vítr vždycky fouká z oblastí vyššího tlaku do oblastí s nižším a tak vlastně vzniká ten kruhový efekt...vítr je přitahován tou tlakovou níží uprostřed bouře jako magnetem ze všech stran a díky Koriolisově síle (rotace země) se to pak všechno takhle pěkně roztočí. Ono se to ale netočí nějak rychle, tyhle systémy se posunutí relativně pomalu a když jsme uvnitř bouře, tak žádnou rotaci větru nevnímáme, možná vnímáme změnu směru větru během nějaké doby, když se systém trochu posune.
Já bych řekla, že důvody proč je nějaké místo zničené víc než jiné má spíš důvod v lokálních podmínkách...topografie, různé překážky, které vítr mohou svést do určitých \"tunelů\"...podle definice se vítr těsně nad zemí chová chaoticky:)))

Alenko, (Ceskymo - Mail - WWW) 29.06.2006, 19:07:21
mas pravdu - hurikan jako tornado, zkratka jsem je soupla oba do jednoho pytle:))

Toulavej: to bysme museli mit doma hurikan asi tak jednou mesicne :))))))

Českymo, (toulavej - Mail - WWW) 30.06.2006, 09:22:57
Říkáš hurikán doma jenom jednou měsíčně – to musíte být ale klidná domácnost. Že vás ten klid vůbec baví, když se nic neděje, žádná Itálie v tom horku. Je mi jasný, že papírový nádobí se špatně rozbíjí, tomu rozumím, ale vždyť se dá rozbíjet i nábytek a tak a ten snad z papíru nemáte v tý Americe, nebo jo ? . . . Trochu fantazie . . . :-)

Aknelo, (toulavej - Mail - WWW) 30.06.2006, 09:24:53
Tys mně tedy dala. Já na Tebe s prostomyslnou teorií a Tys na mě vytáhla Koriolisovu sílu. To jsem si tedy naběhl . . . Začínám se stydět . . . :-)

Toulavej:))) (Aknela - Mail - WWW) 30.06.2006, 20:16:53
Jejda, já jsem ti nechtěla rozbíjet takové pěkné teorie. Co ty víš, třeba za pár let prorazí do učebnic:)
To víš, já jsem zblblá ze školy, nedávno jsem z toho dělala zkoušky:)

Aha, Aknelo, (toulavej - Mail - WWW) 03.07.2006, 14:08:39
Tak Ty to máš ze školy – no to je jiná, už jsem v obraze. Ve mně se toho už ze školy moc nedochovalo. To víš, tak se divím. Tos´ měla říct hned. A jaký obor, jestli mohu vědět.

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: