[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
Týden velkých mužů a milujících žen
Rubrika: [:-)))]

První jmeniny tohoto týdne mi připomínají zážitek, který v době, kdy se stal, mi vehnal slzy do očí. Náhodou jsem se ocitla v davu na Staroměstském náměstí ve chvíli, kdy začal odbíjet orloj. Lidské mraveniště turistů zmlklo a se zakloněnými hlavami tiše sledovalo dvanáct apoštolů. Ve chvíli, kdy smrtka docinkala svým zvonečkem, po vteřině ticha, začalo ono plné náměstí tleskat.

Chvilka, na kterou se nezapomíná, a za kterou vděčíme hodinářskému mistru, který nosil jméno Hanuš (6.10.). Neuvěříte, že je to jméno z těch nejkrásnějších – vzniklo z německého Hannes, což je vlastně zkrácený Johannes – tedy po česku Jan. Neznáte někdo ještě nějakého toho Hanýska?


A co takhle Pravdomila nebo Pravoslava? Divná jména, že? Jsou ale obrozeneckým překladem Justýny (7.10.), jeho latinský původ znamená “spravedlivá”. Marně pátrám v paměti jestli jsem někdy nějakou Justýnu potkala, snad proto, je jich tak málo těch opravdu spravedlivýchAle uznejte, má to jméno něco do sebe…


Zda-li pak víte, proč je Věra (8.10.) jedno z nejoblíbenějších jmen na světě? Má slovanský původ; pravděpodobně vzniklo zkrácením ze jména Věroslava. Ale co je mnohem důležitější - Věra znamená víra. A víra je to, co nám pomáhá zvládat a překonávat překážky. Ať už jste věřící nebo ne. Musíte mít v sobě nějakou víru, která vám dá sílu jít dál a ukáže ono cílové světýlko ve tmě.


Štefan a Sára (9.10.) se dělí o jeden den, snad proto že Štefan je obdobou jména Štěpán a ten, jak všichni víme chodí o Vánocích po ledě. Překlad řeckého Stephanos se dá vysvětlit všelijak, je to vlastně “věnec”. Takže mé milé, smůlu nebo štěstí má možná ta, která se Štefanem přišla o věneček, protože jí tak vlastně věnec zůstal… (občas ovšem na krku). V přeneseném slova smyslu to může znamenat i vítěz. Ovšem pak je tu otázka, čí je ono vítězství?! Rovněž Sáře stačí jen polovina dne, neboť má svátek zcela pro sebe již 19. ledna. To vím moc dobře proto, že se toho dne narodila moje princezna. Sice není Sára, ale stejně bych jí přála, aby byla “vznešená”, jak zní překlad hebrejského původu tohoto biblického jména. Pramáti izraelských kmenů prý byla nadobyčej půvabná a svůj půvab si udržela až do pozdního věku, co víc si přát…


Marina (10.10.) toto jméno snad předurčuje osud žen, které se dostanou mezi dva muže a nevědí, kterého vybrat – rozpolcená duše je možná následkem trojího významu jména: buď může znamenat domáckou formu pro Marii, nebo může mít ještě starší původ. Ve starořeckém merit amm, což v překladu znamená “milovaná bohem” (proto se snad o ni perou dva chlapi, jistě jeden hezčí a lepší než druhý), a konečně může pocházet z latinského mare – moře, což by ukazovalo na srdce velké a bezbřehé jako oceán.


”A konečně jsme u slovanského jména, Andrej (11.10.) – statný, mužný, odvážný – sen každé z nás, ale řekněme si upřímně, kolik z nás má doma skutečného Andreje… “Statný” může být i páprda v papučích, chroupající u televize brambůrky.”Mužný” — například při fotbale, to je každý náramný chlapák a ví lépe než všichni na hřišti, včetně trenérů, jak se to má hrát! A odvaha? Tady bych se odvážila polemizovat — ukažte mi jediného odvážného chlapa cestou k zubaři!


Týden nám zakončí “malý bojovník” Marcel (12.10.). To není narážka na bohatýra Andreje. Nemůžu za to, že jsou v kalendáři takhle vedle sebe. Ten “malý bojovník” je překlad latinského Marcellus, což je zdrobnělina jména Marcus. Že by tak něžně oslovovala Kleopatra svého Marca Antonia (myslím tím, že ho laškovně nazývala Marcellus, jistě neříkala zdlouhavě: “Můj malý bojovníku”..to by si mohl vykládat i poněkud pejorativně…) A tak si ještě říkám – Co takhle hrdina Andrej — na cestě k onomu zubaři? Není v té chvíli z něj jen Marcel?
pavla@kudlanka.cz

Před týdnem: Co skrývají jména


Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

( - Mail - WWW) 07.12.2003, 17:56:16


Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: