[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
Vrací se k nám život
Rubrika: [:-)))]

Začíná jeden z nejkrásnějších (ne-li nejkrásnější) týdnů v roce. Vánoční čas, kdy jsou lidé na sebe chvíli hodní a snad upřímně si přejí všechno krásné. Těším se jak malé dítě na stromeček a jen mě malinko mrzí, že už doma nemám malého caparta, který by bezvýhradně věřil na Ježíška… Ale na druhou stranu není snad v téhle době Ježíšek v každém z nás?
   Prvním oslavencem je ten, který slyší i trávu růst. Zjistila jsem, že je kolem mě hodně lidí, kteří neumí druhému naslouchat. Je to škoda, protože pak jim může utéct i signál o tom, že je ten druhý má rád. Tenhle problém ale nemá ten, v jehož blízkosti je Šimon (22.12.), hebrejský význam jeho jména je „slyšící“ či „naslouchající“. Máte štěstí, kdo znáte člověka jenž umí naslouchat…   Ach ta Vlasta (23.12.), ta nám, ženám v Dívčí válce zatopila… je ironií osudu, že její jméno patří mezi ty, které ve stejném znění může mít i muž.  Význam tohoto starého českého jména asi není třeba vysvětlovat. Málokdo však ví, že původním významem slova vlast byl „majetek“, „moc“ a „vláda“.

   Německé přísloví nám říká, že "Adam musí mít Evu (24.12.), aby jí ukázal, co udělal." Jména, která jsou v kalendáři snad od pradávna spolu. Nikdo si je neumí představit každé zvlášť. Obě pochází z hebrejštiny a obě patří k sobě i významem. „Hawáh“ v doslovném překladu znamená „živá“, v tom přeneseném slova smyslu pak „životodárná“. Zkrátka a dobře prostě „pramáti Eva“. Slovy „Há-adáma“  označovali Hebrejci „zemi“. Ale dost teorie, všichni dobře víme, že tihle dva slaví svátek v dni rozzářených dětských očí.


   Boží hod vánoční, den kdy si křesťané připomínají narození Krista. A nejen křesťané, v občanském kalendáři žádné jméno nenajdeme, ale myslím, že to ani nevadí, je to sváteční den nás všech.


   Druhý svátek vánoční nám připomíná sv. Štěpána (26.12.). Tak bych docela ráda věděla, které z dítek bude letos „věncem korunované“ a přinese největší koledu. Asi to bude to, které si přivstane a po ledu vyrazí první. I když přiznávám, že mi není jasné, proč jí nosí ve džbáně, tam se přeci nosí pivo… Chodí vůbec ještě děti na koledu? Obávám se, že tady v Praze asi ne.


   „Žluťásku, žluťásku…“pamatujete si dvě malé holčiny z filmu Přijela k nám pouť? Jedna z nich byla Žaneta (27.12.), a proto mi její jméno zavoní létem. Viděla jsem film mnohokrát, dokonce si dodnes většinu písniček  pamatuji, ale určitě jsem jako malá nevěděla, že Žaneta je vlastně Jana a v hebrejštině znamená „Bůh je milostivý“.


   Do výčtu „vánočních“ jmen naprosto zapadá Bohumila (28.12.). Protože když je někdo „Bohu milý“, je milý i lidem a to znamená, že znáte-li nějakou Bohunku, máte vystaráno. Určitě jste získali kamarádku na celý život.


   Vánoční přípravy jdou do finále a mně nezbývá, než oslavencům popřát vše nejlepší k svátku a nám všem krásné, spokojené a klidné Vánoce. Užijte si je, dřív než za rok nebudete mít šanci. Radujme se, vrací se k nám slunce a s ním i světlo…


pavla@kudlanka.cz

Minulý článek: 15.12.-21.12.



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

( - Mail - WWW) 14.01.2004, 11:22:34


Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: