[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
VYSNĚNOU PROVENCÍ NA KOLE V.
Rubrika: [tady a tam]

Přišlo ráno a s ním další den nabitý jízdou na kole a prohlídkou památek Provence. Opět jsme se připravili na celodenní putování na kole, nabalily svačiny a pití a oblékli se do cyklistických oděvů. Nesmírně jsem se těšila, neboť jsme měli spatřit římský akvadukt, město Nimes, které je nazýváno francouzským Římem a hrady Beucaire a Tarascon.

    


     Kola byla naložena, jezdci také a mohli jsme vyrazit. Prvních několik kilometrů jsme jeli autobusem téměř až k akvaduktu. Celou cestu jsme obdivovali francouzské kruhové objezdy. Střed kruhového objezdu byl vždy pečlivě upraven a vysázen na určité téma. ” Jeden  měl  ve středu z kamení postavený klasický vinný sklípek a kolem vysázen vinohrad. Další byl ozdoben napodobeninou studny i s rumpálem a okolí osázeno nezbytnými levandulemi, různými jehličnany a námi tolik obdivovanými oleandry. Ty zde dosahují velké  bohatosti v barvě, růstu a košatosti. Vždy jsme si s manželem vzpomněli na jeho mámu, která se snaží tady u nás, v našich podmínkách, vypiplat v květináči oleandr,  který je v porovnání s těmi francouzskými skutečnou chudinkou. Provence budu mít navždy spojenou s dvěma rostlinami – levandulí a oleandry.

     Našli jsme místo k vyložení kol a nás jejich „krotitelů“ a vyrazili k akvaduktu, který byl jen co by kamenem dohodil od místa našeho výsadku. Jeli jsme po asfaltové cestičce velice pomalu, neboť se zde pohybovali i pěší turisti. Kolem cesty byly stánky, u kterých se prodávaly obrovské keramické květináče v pestrých barvách. Zkoušela jsem manžela přemluvit ke koupi jednoho (jednoho z těch opravdu obrovských) s tím, že by jej táhl na zádech, ale nenechal se přemluvit. Nechápu proč! ”  

     Akvadukt má tři patra. Po tom nejspodnějším — dostatečně širokém jak pro nás, kteří jsme jeli na kole, tak pro pěší turisty — jsme se přepravili na druhou stranu a odtud ze stínu stromů si prohlíželi krásu této římské stavby. Vždy při pohledu na staré památky obdivuji šikovnost, pracovitost, houževnost, smysl pro krásu a detail dávných stavbařů. Koryto řeky, která měla pod  akvaduktem protékat, bylo vyschlé a doslova se z něj prášilo.

     Odtud jsem se přepravili do města Nimes. Všechna města Provence mají jižanskou atmosféru s hustou automobilovou dopravou i v těch nejužších uličkách a my obdivovali, že jsme za celý pobyt nezažili ani jedinou dopravní kolizi nebo nehodu. Problémy jsme způsobovali my, naší jízdou a neznalostí města, kdy jsme se mnohokrát orientovali až na poslední chvíli přímo v křižovatce nebo kruhovém objezdu. A zde musím opět pochválit místní obyvatelé, kteří mnohokrát zastavili provoz na kruhovém objezdu vidíce zmatené cizince a nechali všech padesát cyklistů v klidu a bez nervozity projet. Jednou nás dokonce na chodníku stojící stařík povzbuzoval nadšenými výkřiky – Tour de France!!!!! ”Stalo se, že na nás zatroubil nějaký nervní  řidič, ale při pohledu na značku auta jsme zjistili,že je to Španěl. Dojeli jsme ke krásném amfiteátru a několik z nás neodolalo, zaplatilo vstupné a šlo se podívat dovnitř. To bych si nenechala ujít, vždyť něco takového člověk nevidí každý den!  Zvenčí tato stavba nepůsobí až tak mohutným dojmem, ale jakmile vstoupíte do útrob dlouhých a chladivých chodeb a spatříte arénu, musíte užasnout nad prostorností a rozlehlostí  celé stavby. Uprostřed stálo podium a bylo nám vysvětleno, že se zde pořádají koncerty a divadla.  Vyšli jsme před amfiteátr a nastoupili cestu k hradu Beucaire. Objížděli jsme celý amfiteátr, když jsme narazili  sochu toreadora,  který měl v kovu vyvedenou  kompletní výbavu potřebnou k jeho výkonu. Ovšem!!! Ženská část si s nadšením všimla, že vzadu měl prdelku odhalenou a častým osaháváním oleštěnou do vysokého lesku! Hádejte – jestlipak jsme k lesku této části sochy také přispěly?

     Z hradu Beucaire jsem viděli jen zahrady a okolí hradu. Dovnitř jsme nešli, protože se nám zdálo, že výše vstupného moc neodpovídá tomu, co by bylo možno vidět. Záhony zde byly osázeny petúniemi v nejrůznějších barvách a tvořily nádherný barevný koberec. Poslední památka tohoto dne, hrad Tarascom, byl vlastně na dohled z hradu Beucaire. Jen jsme přejeli most a byli na místě. Je to skutečný hrad se všemi náležitostmi. Na prostředním nádvoří je vytvořena zahrádka, kde bylo možno spatřit nejrůznější exotické rostliny jako datlovník, fíkovník, kiwi a mnoho dalších, které si ovšem nepamatuji. Taková malá „Krakonošova“ zahrádka.

     Den se završil,my nasedli do autobusu a rádi se nechali dovézt „domů“ do Avignonu.


Ivana Lichtfangová, Morava



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Ivi: (bandina - Mail - WWW) 17.12.2004, 09:28:53
ty to tak věrně popisuješ,že si připadám ,že šlapu s Vámi.Moc hezký...

bandinka (Ivana - Mail - WWW) 17.12.2004, 09:35:29
To mám radost,že to špaleš s námi alespoň virtuálně.Nejhorší na tom je,že se tam fakt nedá nacpat uplně všechno,co bych napsat chtělo.To by to nemělo konce.

holky (Alena - Mail - WWW) 17.12.2004, 16:11:28
klidne si slapejte, ja se zatim jdu natahnout na gauc:)

holky (Alena - Mail - WWW) 17.12.2004, 16:13:02
klidne si slapejte, ja se zatim jdu natahnout na gauc:)

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: