[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
ZASE SLAVÍM SVÁTKY PRACÍ :-(((
Rubrika: [:-)))]

Tak jsem se - jako většina lidí - těšila na dlouhý víkend. Leč osud vzal na sebe podobu mého pána a vládce a ten měl úplně jinou představu. Vymalujeme kuchyň a předsíň! a já, holka bláhová, řekla, že při té příležitosti vybílíme i špajz. Že jsem nemlčela… Věci ze spíže zabraly dětský pokoj, zbytek obývák. Nemyslete si, že jsem takový sobec a ložnice zůstala netknutá. Tu totiž nemáme, dva pokoje a kuchyň je celé naše doma.

 


   Sváteční pondělí se chýlí k závěru a já se konečně můžu, uprostřed neskutečného chaosu (říct bordel, to mi stud nedovoluje) pustit do pátrání po významu jmen. Jak už jsem psala — je dnes svátek – den je zasvěcen bratrům ze Soluně. Cyril a Metoděj (5.7.) přišli do našich krajin r. 862 a zasloužili se o uvedení křesťanství na Velkou Moravu. Řecký význam jména Cyril znamená „pán či panáček“ a Metoděj, rovněž v řečtině, má původ ve slově „Metod“ což není nic jiného než metoda, tzn. „způsob poznání“.


   Druhý svátek je vzpomínkou na Mistra Jana Husa (6.7.). Myslím, že snad ani není třeba se o něm rozepisovat víc. Je jednou z nejznámějších postav naší historie a jedním z těch, kteří předběhli svou dobu…


   První „všední“ oslavenkyní tohoto týdne je Bohuslava (7.7.). I tady mám celkem jednoduchou práci. Jméno samo prozrazuje svůj význam. Vychází stejně jako její protějšek Bohuslav z řeckého Thimotheus, což není nikdo jiný, než ten kdo "uctívá Boha".


   Ibsenovo drama Nora (8.7.) si dodnes pamatuji z dětských let a vím přesně, kde v knihovně stálo. Tedy, ta knížka J.  Nevím, proč mě tak zaujalo. Ale přiznávám se, že jsem se o něm později jen učila. Nikdy jsem si nenašla čas ho přečíst. Snad má svůj původ v Irsku, kde je velmi rozšířena forma Nóra. Ale také je možné, že jde jen o zkrácená jména Eleonora či Lenora. Arabské Ellinor čili "Bůh je mé světlo" je prvopočátkem těchto dvou jmen, takže není důvod si nemyslet, že i Nory.


  A pokud, pánové, je vaše polovička „drahá a slavná“, tak to máte určitě doma ženu jménem Drahoslava (9.7). Ale vážně, určitě je vám vaše drahá drahá J, i když nevybrakovala zrovna vaši peněženku…


   A pokud ta vaše drahá není Draha, pak bude určitě Libuše či Amálie (10.7.). Obě jména mají stejný význam a označují „milou bytost“. Ani Libuši není třeba zvláště připomínat, máme jich u nás hned několik. Za všechny nelze nepřipomenout kněžnu Libuši, která dokázala, že dlouhé vlasy nemusí nutně znamenat krátký rozum.. I na Amálku si vzpomenu, i když jen na tu kreslenou, něžnou vílu…


   Týden, který začal svátky, převzaly pak nad kalendářem vládu ženy. A také ho zakončí Olga (11.7.). Jméno celosvětově oblíbené a mající mnoho podob. Jedním z nich je i Helga. Toto původně severské jméno vychází ze slova heilig čili "svatý" a většinou se vysvětluje jako "přinášející spásu".


pavla@kudlanka.cz



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: