[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
TŘI MUŠKETÝŘI A ČESKÝ KRÁL
Rubrika: [:-)))]

Přiznávám, že jsem nejprve měla jinou představu o psaní tohoto úvodníku, ale protože hokej dopadl, jak dopadl, musela jsem vymyslet jiný a nesypat sůl do ran. Znám dost lidí, které vyřazení našich dost zasáhlo (včetně mého syna). To zklamání je pochopitelné, ale na druhou stranu, nazývat to – jako některá periodika – tragédií, to snad ne… O tragédii mám úplně jiné představy, než je sportovní prohra - i po ní jde přeci život dál a nabízí další šance…

 


Náladu si rozhodně nenechá zkazit Blažena (10. 5.). Staročeský překlad latinského „Beata“ a „Beatrice“. Zase mi nezbývá než nevzpomenout na Troškovo Slunce, seno a tak dál. Díky filmům jde určitě o jedno z nejznámějších jmen v Čechách. A když byly moje děti menší a zlobily, stačilo jen zvolat: „Blaženo, …“ a byl klid.


 Poněkud nejasný je vznik jména Svatava (11 .5.) — Ve starších dobách se považovala za protějšek Luitgardy. Nejde sice o překlad, avšak praslovanské slovo svet ("silný") do jisté míry odpovídá slovu gard ze jména Luitgarda, jež označuje "strážce".


 A máme tu čtyřku známou v českých krajích téměř stejně, jako jsou známí Tři mušketýři. Jen s tím rozdílem, že ten „čtvrtý vzadu“ je žena. Jako první každý rok přichází Pankrác (12. 5.) – sice přivádí „ledové muže“, ale asi tomu tak nebývalo vždycky, protože význam jména tomu vůbec neodpovídá. Základem je totiž řecké slovo pankration, jež znamenalo "celkový závod" nebo "víceboj", mnozí badatelé také vycházejí ze slova pankratés a překládají je jako "vševládný".


 Jako druhý jde potrápit naše zahrádky Servác (13. 5.) – tady už by se význam jména trošíčku k počasí blížil, vždyť základem je patrně latinské slovo servare, "uchovávat". Znamená tedy něco jako "strážce" nebo "ten, který uchovává". No a může uchovávat i úrodu, protože jestli se nemýlím, tak „studený máj v stodole ráj“.


 Třetí z mušketýrů je Bonifác (14 .5.) a ten už je od toho ledu zase na míle vzdálen. Jeho jméno vychází z latinského výrazu (homo) boni fati, což označuje "člověka dobrého osudu". My bychom řekli, že každý Bonifác je šťastlivec. A šťastlivec přeci nemůže být studený jako psí čumák.


 Místo d‘Artagnana přichází sličná Žofie (15. 5.). Já vím, že se to o ní říká trochu jinak. Ale je to pro mě den více než významný, řekla bych životně důležitý, tak já prostě o Žofce řeknu jen, „že mívá ucouranou sukničku“ a to může mít i od rosy, ne?  Konec konců i význam jména hovoří o něčem úplně jiném: sofía znamená "moudrost". Takže všechny Žofinky, Žofky, ale i Sophie jsou ženy nejen krásné, ale i moudré.


 Jako poslední bude tento týden slavit Přemysl (16. 5.). Přemkové se mohou pochlubit tím, že jsou stejně jako všichni nositelé tohoto jména vynikající mysli a "vše dobře promýšlejí". Toto jméno nesla naše jediná česká panovnická dynastie a honosili se jím mnozí králové.


pavla@kudlanka.cz 



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: