[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
ZPÁTKY DO EVROPY
Rubrika: [:-)))]

Začíná týden oslav a já si nějak nejsem jistá, jestli je to dobře nebo ne. Chtělo by se mi říct: nějak bylo, nějak bude. Jenže občas mi připadá, že je někdy hůř… Tedy materiálně myslím. Ne, neměnila bych, to ne. Komančů již bylo dosti a před mými dětmi se otvírá svět. A kdyby ne svět, tak Evropa. Ale stejně mě nějak míjí nadšení z daného faktu. A tak si jen opakuju: Uvidíme…

 


   Oto (26.4.) určitě nebude na svůj svátek podobné otázky řešit a užije si den, který je tu jen a jen pro něj. No, snad se ani nemusí budoucnosti bát, když je "strážcem majetku", nebo "tím, koho majetek proslavil".


   Leckdo se ještě dnes domnívá, že nositelé dalšího jména "slaví jaro". Toto staroslovanské jméno je však složeno ze slova jaryj, jež znamená jak "prudký, vznětlivý". Druhá část jména je zřejmá. Jaroslavové (27.4.) jsou tedy "slavní svou silou" nebo, chcete-li, "prudkostí".  Já bych řekla, že ono se to vlastně nevylučuje, vždyť jsou roky, kdy jaro po dlouhé zimě je prudké a sílu, sílu má vždy velikou.


   Prastaré, pravé a nefalšovaně české jméno mají všichni, kteří ve svém rodném listě mají jméno Vlastislav (28.4.). Už Dalimil líčí Vlastislava jako mladého krasavce a vojevůdce. Vlastislav byl pravděpodobně osobou historickou. Svědčí o tom slovanské hradiště Vlastislav u stejnojmenné obce v Českém středohoří (západně od Lovosic).


   Tento týden je přehlídkou jednoho lepšího muže za druhým. Jen posuďte: Nejstarší známá podoba následujícího jména zní Hruodperaht. Základem je slovo hruod, které znamená "slávu"; bert se vykládá jako "skvělý". Robert (29.4.) je tedy "skvělým a slavným mužem". (P.S. A jestli ne už teď, tak věřím, že jednou fakticky bude – alespoň ten, který je už pětadvacet let mým synem J. daniela@kudlanka.cz )


   Posledním dubnovým oslavencem je Blahoslav (30.4.). Ani jeho jméno není nutné překládat, i když má původ v latině. Je odvozeno buď od jména Benedictus, které znamenalo v latině "požehnaný", nebo jména Makarius, což lze přeložit jako "blahoslavený". Takže myslím, že ať si vybere kteroukoliv z možností, vždycky to bude dobře.


    „Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl lásky čas…“ Už Karel Hynek Mácha to věděl. Milencům večer na Petříně u jeho sochy bude úplně jedno, že je jednak (1.5.) Svátek práce a druhak jsme se právě stali členy Evropské unie.


   Nejznámější Zikmund (2.5.) byl v českých krajích ten Lucemburský, syn Karla IV. a jeho čtvrté manželky Alžběty Pomořanské. Jeho základem je germánské sieg ("vítězství") a mund, jež označuje "ochranu" nebo "ochránce".


pavla@kudlanka.cz



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: