[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
ČAS ZNOVUZROZENÍ
Rubrika: [:-)))]

Předvelikonoční dny by měly být plné pohody. Ale mám pocit, že v dnešní době, začíná být pohoda stejně vzácnou jako láska. Přibývají teroristické útoky, bojuje se na mnoha místech naší planety, umírají nevinní lidé. Lidé, kteří si nepřejí nic jiného než klid pro svůj život, čas pro lásku a pohodu pro své blízké. Jak jinak si vysvětlit, že tolik jmen v kalendáři je mírumilovných.

   Děti se přeci nerodí proto, aby jednou zabíjely nebo byly zabíjeny. Třeba Miroslava (5.4.) je toho jasným důkazem. Od 19. století stále patří mezi jména velice oblíbená. Je vlastně obdobou Bedřišky či Frederiky, ale bývá pokládána i za český překlad Ireny. Toto řecké jméno totiž vzniklo ze slova eirené a má význam "mírumilovná".

   Něžné jméno Vendula (6.4.) není v kalendáři příliš dlouho, i když ho známe již ze Smetanovy Hubičky. Jenže dříve nesly jeho nositelky ve svých křestních listech jméno Václava, Vendulkami je nazývali jejich nejbližší. Jde tedy o domácký tvar jména Václava, která má svátek také 28. září — v den sv. Václava, knížete české země. Jedná se o jméno praslovanské a znamená "více slavný".

   Trošku to moje rozjímání nad mírumilovnými jmény narušuje Heřman (7.4.), je starogermánského původu. Jeho nejstarší tvar zněl prý Hariman, což znamenalo doslova "vojenský muž". Ale nikde není psáno, že “voják každým coulem” musí útočit, jeho posláním může být tu pohodu a klid bránit.

   Dozajista nejznámější nositelkou jména připadajícího na čtvrtek byla a stále je Ema (8.4.) Destinnová. Operní pěvkyně světového formátu, která sama neměla na růžích zrovna ustláno a přeci své jméno naplnila bezezbytku. Ema (Emma) vznikla zkrácením celé řady mnohem delších složených jmen, jako byla Ermentrud nebo Irmgard, jejich překlad zní "celá milovaná".

   Dalším statečným a “duchaplným” obráncem míru může být Dušan (9.4.). Staré srbské jméno nosí muži, kteří "mají duši". Jistě mi dáte za pravdu, že pan režisér Dušan Klein ve svých filmech dokázal, že “duši” skutečně má. A jeho první “Básníci” patří k mým nejmilejším filmům.

   “Mocným darem” může být nositelka — možná trochu nezvyklého — jména Darja (10.4.). Podle jazykovědců se jedná o domáckou formu ruského jména Dorofeja čili o naši Dorotku. Základem je řecké jméno Dórothéa, "Boží dar". Podle druhé varianty může jméno vycházet z perského Dárajavauš, tj. řecky Dáreios, což znamenalo "mocný".

   Na Velikonoční neděli oslaví svůj svátek jmenovkyně mnoha španělských a portugalských královen. Myslím, že Izabela – Isabela — (11.4.) patří k nejznámějším jménům na světě. Jde o španělskou obdobou jména Alžběta. Doslovný překlad jména je "můj Bůh je přísaha". Někdo však uvádí, že základem jména je starozákonní Izabel, v českých překladech známá jako Jezabel, což znamenalo "krásná".

pavla@kudlanka,cz



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: