[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
APRÍLOVÉ DANĚ...
Rubrika: [:-)))]

Účetním pomalu končí hektické období začátku roku. Sice některé z klientů ještě ani neviděli, jiní jim zase dodali jen polovinu dokladů. ale už je to za pár… V obchodech stoupá prodej kávy, bez které vzhůru prostě nikdo z nich nevydrží. Co naplat, že se snaží sčítat na mobilech a dovolat se z kalkulačky. Jejich klienti, jak jsem se dočetla v jedné z konferencí, jsou naprosto v klidu, vždyť je ještě spousta času…

 


   A tak i Taťána (29.3.), věrna svému jménu, „rozděluje“ příjmy a vydání do řádků, kam patří. Zásluhy na jeho rozšíření mají bezesporu i  spisovatelé Puškin a Turgeněv z velké Rusi, ale jeho prapočátek je někde řeckém slově tattó, které znamenalo "ustanovovat", "rozdělovat".


   S daněmi asi neměl problémy arcibiskup Arnošt (30.3.) z Pardubic. Skvěle zahraný Karlem Högerem v Noci na Karlštejně. Jeho věta o tom, že „královna musí odejít, ale milující žena musí zůstat“ dala spád tolika událostem i moudrým slovům… Pamatujete, co mu řekla Eliška ústy Jany Brejchové, když jí vyjmenoval, co všechno vladař musí?  „A srdce jeho ženy musí chodit s almužnou“… Ale proč jsem si na to vzpomněla – Arnošt je "vážný, pevný, rozhodný v boji" – tuhle „bitvu“ s Eliškou Pomořanskou přeci vyhráli.


   Březen nám uzavře  muž "pocházející z lesa".  Jméno Kvido (31.3.) není v našich  zemích příliš rozšířené. Namátkou si vzpomínám jen na Kvida z Báječných let pod psa. Tolik mi připomínal „prázdninového“ kamaráda z dětství, že mi chvílemi připadalo, že je to snad o něm.


   A máme to tu! Spousta účetních i podnikatelů vystála půlnoční frontu na hlavní poště, a až se vzbudí, tak budou slavit apríl a Hugo (1.4.) se k nim určitě přidá. Jméno vychází ze staroněmeckého hugu, jež označovalo "ducha" nebo "mysl". Hugo tedy znamená totéž, co "duchaplný". A není proto možná ani náhoda, že se tak jmenovali někteří francouzští středověcí teologové.


   „Váženou vládkyní“ bude — alespoň pro tento pátek — Erika (2.4.). Den, na který se těší moje dcera, i když Erika není. Jenže mě přemluvila a my jdeme na muzikál Rebelové. Sice se těšila na Moniku Absolonovou, ta však, bohužel, ten den nehraje, ale věřím, že i bez ní to pro dcerku bude zážitek.


   Richard (3.4.). Toto hrdé jméno pochází od staroněmeckého Ríchart, tedy "tvrdý, přísný vládce". První složka slova, rík ("vládce"), pochází zřejmě z keltštiny a připomíná latinské rex čili "král". Druhá část hart znamená "tvrdý" a objevuje se také ve jméně Leonard. Své jméno bezezbytku naplnil anglický král Richard Lví srdce, který patří k nejznámějším panovníkům Evropy i po téměř devíti stoletích.


   Jméno poměrně „nové“ — oblíbené od poloviny 20. století — je jednou z mnoha variant jména Jan. Kdo by to také do Ivany řekl, že? Ivana (4.4.) je ženským protějškem jména Ivan (25. června), které je staroslovanskou variantou právě Jana. Ivana proto tvoří jednu z mnoha obdob, které se po staletí vytvářely na základě prastarého jména Jana.


pavla@kudlanka.cz 



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: