[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
PŘES POUŤ AŽ NA VYŠEHRAD
Rubrika: [:-)))]

Tento týden dostává sedm oslavenců i my všichni jeden dárek navíc. Máme k dobru 24 hodin a měli bychom je využít. Každý má sice svou představu o užitečně vyplněném čase, ale protože ten „přestupný“ den letos vyšel na neděli, přimlouvala bych se, abychom ho prožili s těmi, na které v „normálních“ dnech nemáme čas.

   Nikdo by jistě nepochyboval o prastarém původu slovanského jména Svatopluk (23.2.). Pověst o knížeti Svatoplukovi a zlomených prutech zná snad každý. A že přetrvala až do dnešních dnů je jistě i zásluhou herců jimž toto staré jméno vybrali rodiče: Svatopluk Beneš, další z elegánů stříbrného plátna třicátých let a Svatopluk Skopal, dávná láska (jak jinak než platonická J ) mých třinácti let.

   Kdo má svátek 24. února, to si pamatuji již od dětství, protože začínala největší pouť v Praze, i když s tou původní, která se odehrávala úplně jinde nemá už   mnoho společného, dětem to vůbec nevadí a těší se zas a znovu. Sv. Matěj, na jehož počest se ta původní pouť konala a jehož hebrejský překlad jména znamená “dar boží”, je ochráncem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Vedle toho se k němu lidé modlí, aby od nich odvrátil černý kašel, neštovice a manželskou neplodnost.

   I když má Liliana (25.2.) na výběr z dvou výkladů o vzniku jejího jména, myslím, že jako první se každému z nás vybaví krásná, čistá a bílá lilie. Druhý výklad jména hledá jeho původ v anglické Elizabeth. Mně osobně se líbí ta první varianta, takže u ní zůstanu a myslím si, že Liliana je dívka stejně něžná jako ten kvítek.

   Ženským protějškem Matěje nejspíš bude Dorota (26.2.), protože i ona je “božím darem” a stejně jako on je vyslankyní jara. Je patronkou zahradníků, květinářů, ale i pivovarníků, horníků, novomanželů, nevěst a šestinedělek.

   “Obránce mužů” jak zní překlad řeckého Alexandros je Alexandr (27.2.). Jméno, které snad ani není třeba představovat. Je doloženo již z let před Kristem a do dnešních dní zůstal nejznámějším Alexandrem makedonský vojevůdce, jehož vychoval Aristoteles.

   Stejně tak neznám nikoho, kdo by neznal alespoň jednu verneovku, není snad dítě, které by si nepřálo mít Dva roky prázdnin nebo alespoň prožít Pět neděl v balónu. Ale věřím, že jen málokdo ví, že celé jméno autora (nejen) těchto báječných knížek je Jules Gabriel (28.2.) Verne. Výklad jeho méně známého jména z hebrejštiny označuje “muže (hrdinu) Božího”. Talent, který mu byl do vínku dán tomu odpovídá.

   Poslední únorový den, v onen čas navíc, oslaví svůj svátek Horymír (29.2.). Toto jméno v sobě nese činnost, kterou jeho bájný nositel provozoval. Horymír chtěl totiž nalézt mír s horníky, chtěl, aby byl v dolech klid. Dolům se tehdy říkalo "hory", proto Horymír. I když dnes už je téměř nepoužíváno, je to jméno, které díky poslednímu přání Horymíra Neumětelského (měl být popraven za obranu horníků proti knížeti Křesomyslovi) projet se naposled na svém Šemíkovi a skoku koně přes vyšehradské hradby, zůstalo nesmrtelným.


pavla@kudlanka.cz



Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

(tomáš - Mail - WWW) 15.12.2005, 18:46:27


Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: