[CNW:Counter]
  www.kudl@nk@.cz   

O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé…
 
téma
manuál
poradna
tady a tam
úkol pro vás
MUDr. Kudlička
fauna a flora
nejen duše
zážitky
krásno
:-)))
 
FÓRA KUDLANKY
 
 
 
dopisy do poradny
dopisy do redakce
 
 
 

Kudl@nk@
domovská stránka

Kudl@nk@
do oblíbených

 
 
 
DOMŮ
 
ARCHIV
 
bloguje.cz
 
 
 
 
Nová kniha: Jsem fakt impotent?!
 
KUDLANKA.CZ, ISSN 1214-7826
Copyright (c) 2003-2004
Šéfredaktorka:
Mgr. Daniela Umlauf Goldwein
 
TÝDEN SLAVNÝCH JMENIN
Rubrika: [:-)))]

Některá jména jsou pro nás „jen“ jmény a jiná zase, sotva je uslyšíme, přinesou hlas, vybaví vzpomínku, připomenou první lásku. Ta může být kdykoli, nikde není psáno, že musí přijít v až v pubertě. Může se dostavit mnohem dřív… a co se já pamatuji, tak určitě jedním z mých prvních favoritů byl Křemílek s Vochomůrkou. Tuhle dávnou lásku mi připomene jméno jedné z oslavenkyň tohoto týdne.

   Už minulý týden nám Hromnice nadělily světla více a Apolena (9.2.) to může jenom potvrdit. „Dívka toho jména je zasvěcena bohu Apollonovi“ jeho prostřednictvím je „světlodárná“ a já přestávám mít pocit, že den končí ve tři odpoledne. Dříve oblíbené jméno dnes už pro většinu z nás zavoní minulostí. Nikoliv ale pro pravidelné návštěvníky činohry Národního moravskoslezského divadla. Herečka Apolena Veldová tu ztvárnila mnoho rolí a za jednu z nich byla v roce 1996 nominována na cenu Thálie.


   Pamatujete si na Popelku? Myslím tu starou, černobílou… Princ se v ní jmenoval Mojmír (10.2.), jméno pro panovníka jako stvořené. Vždyť v každé pohádce musí zvítězit dobro nad zlem a panovník, který má ve jméně „můj mír“, bude bezesporu vládnout moudře a svoji zem nepožene do žádné války.


   Obě nejznámější nositelky jména Božena (11.2.) byly dozajista „bohem obdařeny“. Obě byly krásné a obě se zapsaly do českých dějin. Božena – slavná pradlenka, která se dostala až na český trůn a stala se matkou budoucího vládce Břetislava. Sběratelka a autorka mnoha pohádek a nesmrtelné Babičky byla onou druhou Boženou, která se dostala do našich učebnic.


   Ve čtvrtek se dostaneme do pohádky… Slavěna (12.2.), staročeské pohádkové jméno, označovalo „Slovanku“, nebo „tu, která je slavena“. Dříve patřilo mezi oblíbená a jeho domácí podoba Slávka je dnes asi známější.


   „Více slavný“ je nejen Václav, ale i Věnceslav (13.2.). Slávu tohoto slovanského jména šíří dodnes odkaz zakladatele české houslařské krkonošské školy Věnceslava Metelky. V roce 1997 se konal 1. Mezinárodní houslařský festival s houslařskými soutěžemi v Náchodě, kde tento mistr nástroje krásných tónů začínal.


   „Zdravý či zdravím kypící“ nebo ještě lépe „silným“ musí být Valentýn (14.2.), aby unesl všechnu tu radost a lásku, kterou si lidé na jeho počest dávají. Méně známá je skutečnost, že pro naše předky byl „Svatý Valentýnek, jara tatínek“.  Tenhle novodobě přidělený svátek lásky je záležitost veskrze komerční a stejně účelová, jako kdysi povinně slavené MDŽ…


   Vřelý vztah, ale v tomto případě k půdě, mají nositelky jména, které se k nám dostalo z řeckého „geórgos“ (zemědělec, rolník) a určitě se Vám při jeho vyslovení vybaví půvabná kytička a dvě z nejoblíbenějších českých hereček: Jiřina (15.2.) Bohdalová i Jiřina Jirásková, obě se staly živoucími legendami našeho divadla i filmu a jistě nejedna holčička dostala své jméno díky jim…

pavla@kudlanka.cz


Upozornění: Redakce si vyhrazuje právo mazat nevhodné a vulgární příspěvky

Komentáře

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: